TV asi čeká zákaz vysílání hlasité reklamy

středa, 17. října 2012, 14:10 Aktuality MediaGuru

Senát zřejmě schválí novelu, která televizím zakáže vysílat reklamu hlasitěji než ostatní pořady. Zákaz by měl začít platit zhruba v polovině příštího roku. Za jeho porušení by hrozila pokuta až pět milionů Kč. Přijetí novely dnes doporučil senátní kulturní výbor.

Detaily k zákazu má stanovit vyhláškou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Zákaz se má vztahovat i na znělky, které oddělují reklamu, teleshopping nebo označení sponzora od ostatních vysílaných pořadů. Zákazu se budou muset podrobit komerční televize. Česká televize podle spoluautora poslanecké novely Václava Mencla (ODS) "řvoucí" reklamu už ze svého vysílání odstranila a hlasitost vysílání sjednotila.

Komerční televize budou mít po přijetí novely sedm měsíců na to, aby se novým pravidlům přizpůsobily, stejně tak výrobci reklamy. Rada pro vysílání má stanovit vyhláškou například podrobnosti k regulaci hlasitosti vysílané reklamy.

Návrh ukládá provozovatelům televizního vysílání povinnost zajistit to, aby hladina hlasitosti vysílání reklamy, teleshoppingu a označení sponzora byla "v souladu s technickou specifikací stanovenou vyhláškou" rady pro vysílání. Neměla by tak být vyšší než hlasitost předcházejícího i následujícího vysílání. Podnětem k novele byly dlouhodobé stížnosti televizních diváků.

Rada pro vysílání by také ukládala pokuty a dohlížela na dodržování zákazu. Autoři předlohy odhadují, že by se kvůli tomu výdaje rady zvýšily o asi 200.000 korun na novou techniku.

-čtk-