John: Kritika je pro mě a Empresu reklamou

čtvrtek, 08. listopadu 2012, 07:48 Aktuality MediaGuru

Předseda Věcí veřejných Radek John neplánuje odejít z čela bezpečnostního výboru Sněmovny. Souběh své práce v čele výboru a v médiích nevidí jako konflikt zájmů. Za výzvami k jeho odstoupení z čela sněmovního orgánu vidí snahu koalice získat zpět ve výboru většinu. John od začátku listopadu připravuje televizní pořad v mediální skupině podnikatele Jaromíra Soukupa. Politický a mediální ohlas na svůj nástup do vydavatelství Empresa media označil za reklamu zdarma. Po vypršení poslaneckého mandátu John plánuje napsat knihu o parlamentním zákulisí.

Podle něj nejsou koaliční strany spokojeny s tím, že ve výboru ztratily většinu. "Koalice všemi prostředky chce získat kontrolu nad bezpečnostním výborem, což je poslední bašta, kde lze bránit nezávislost policie," řekl ČTK John. Situace ve výboru se podle něj nelíbí zejména nejsilnější koaliční straně ODS. "Udělám všechno pro to, aby koalice nezískala většinu v bezpečnostním výboru," uvedl John.

Předseda VV na konci října oznámil, že od listopadu nastupuje do vydavatelství vlastněného mediálním magnátem Soukupem. Vrací se tak ke své původní novinářské profesi a nechce už být dále šéfem parlamentní strany. Pro Soukupa by měl připravit nový publicistický televizní pořad. Oznámení jeho návratu do médií vyvolalo na politické i mediální scéně pozdvižení. Premiér Petr Nečas uvedl, že si nedovede představit, že by John v čele bezpečnostního a v imunitním a mandátovém výboru zůstal. Někteří novináři z časopisu Týden, který vydavatelství Empresa media vlastní, uvedli, že kvůli Johnovu angažmá dají výpověď.

John se stal terčem kritiky zejména kvůli souběhu práce ve sdělovacích prostředcích a účinkování v čele bezpečnostního výboru, který projednává i utajované skutečnosti. "Já rozhodně nezveřejním žádnou utajovanou informaci. Naopak vedení mediálního domu se velmi raduje z té reklamy, kterou mé oznámení vyvolalo," řekl dnes ČTK John. "Je to reklama zadarmo a většina obyvatel je teď zvědavá, co to tedy bude za pořad," uvedl John.

Po vypršení poslaneckého mandátu chce John v souladu se svým dřívějším rozhodnutím napsat knihu o zákulisí české politiky. Podle něj je podobná publikace potřebná. "Když jsme ještě spolu mluvili s panem ministrem financí (Miroslavem) Kalouskem, tak mi řekl krásnou větu: 'Vy napíšete tu knihu, dostanete za to hrozný prachy, ale já já dostanu mnohem větší prachy za to, že žádnou knihu nenapíšu'," dodal John.

Před zahájením politické dráhy byl John populárním novinářem, v televizi měl svůj publicistický pořad. Později se stal předsedou VV, kterým svou popularitou a sliby o boji s korupcí pomohl do Poslanecké sněmovny. Strana se stala součástí vládní koalice a John byl ministrem vnitra. Později ale VV po neshodách s koaličními partnery vládu opustily, rozštěpily se a přešly do opozice.

-čtk-