Filmový přehled už vychází jen digitáně

čtvrtek, 27. prosince 2012, 09:33 Aktuality MediaGuru

Nejstarší vycházející české filmové periodikum Filmový přehled končí s tištěnou podobou. Od ledna 2013 se s ním odběratelé setkají už jen v elektronické verzi, v níž je už nějaký čas nabízen. Nadále bude mít dosavadní počítačovou verzi, ale i podobu vysázeného časopisu s možností jeho oboustranného vytištění.

"Filmoví fanoušci si ho tak budou moci i nadále zakládat do kartoték," řekl ČTK Tomáš Bartošek, vedoucí redaktor periodika, jehož historie se začala psát už v roce 1939. Změnu si podle něj vynutila neutěšená hospodářská situace a snaha Národního filmového archivu jakožto vydavatele ušetřit na nákladech.

Nová podoba časopisu po třiasedmdesáti letech však bude mít i některé kladné důsledky. "Jedním z nich je možnost prodloužené uzávěrky tohoto měsíčníku, a tedy jeho větší aktuálnost, dalším pak možnost vydání většího rozsahu. Dosud jsme totiž byli limitováni počtem 48 tiskových stran. Teď se budeme moci orientovat dostupným materiálem," řekl Bartošek ČTK.

Podle něj přichází změna v situaci, kdy se radikálně proměňuje forma kinodistribuce a kdy zaniká klasický filmový pás - jak při natáčení, tak při uvádění do kin. S lednem 2013 se mění cena - snižuje se z 33 na 30 korun. Objednávky obou verzí najdou zájemci v Rejstříku Filmového přehledu na adrese www.nfa.cz nebo nawww.filmovyprehled.cz. Tam jsou k dispozici i další informace o připravovaných formách elektronické distribuce. Bartošek nevylučuje ani další inovace; vše prý ukáže čas a ohlas odběratelů.

Filmový přehled je zaměřen především na náročnějšího diváka, který si chce podrobné informace o uváděných filmech archivovat. Obsahuje nejúplnější informace o filmech v české distribuci, jejich obsah, obsah vydávaných DVD, profily režisérů, herců a dalších tvůrců. Otiskuje také informace o filmovém trhu, přehled premiér, festivalů, cen a další informace spjaté s kinematografií.

Právě s archivováním informací o filmech je spojen vznik periodika. V roce 1939 tehdejší vedoucí kina Sokol v Mělníku přemluvil učitele Jana Poláka k vydávání časopisu Filmová kartotéka. Od roku 1950 časopis vycházel pod současným názvem. Přežil nacistickou okupaci, léta komunismu i ekonomické problémy po listopadu 1989. V roce 1993 měl být zrušen, pod ochranu ho ale vzal Národní filmový archiv a vydává ho dosud.

-čtk-