Jak marketingově zvládnout ženy roku 2020...

pondělí, 28. ledna 2013, 01:07 Lady Guru, Marketing MediaGuru

S narůstající důležitostí žen spotřebitelek roste potřeba umět je správně oslovit. Pryč je doba diktátu ideálu krásy, nastupuje podpora jejich představy ženskosti.

Současná žena se od té z budoucnosti liší především pojetím svého života. Dnes se domnívá, že musí všechno zvládnout: dělat kariéru, starat se o domácnost, mít rodinu. Zítra už si to myslet nebude, protože se buď rozhodne pro kariéru bez dětí či po dětech, nebo pro děti bez kariéry. Zítra už pozná, že průběh jejího života nemusí odpovídat předem napsaným životním etapám, ale že lze s prodlužující průměrnou délkou života začít budovat kariéru klidně po čtyřicítce. Žena roku 2020 se má na co těšit, minimálně to ukazuje studie společnosti The Futures Company.

Žena se neomezuje věkem

Ženy již nyní patří na globální úrovni k nejrychleji rostoucí spotřebitelské skupině a jejich důležitost bude v budoucnu stále stoupat. S prodlužující se průměrnou délkou života, která by v roce 2050 měla dosáhnout 75 let, což je o 10 let déle než v roce 2000, se ženský život výrazně prodlužuje. Již nyní je znatelná tendence posunutí životních cyklů: ženy později rodí své první dítě a oddalují odchod do důchodu. Jsou tak déle společensky aktivní, což již nyní reflektují některé značky svým pojetím stárnoucí krásy. Například kosmetická značka Dove Pro-Age již několik let cílí na starší ženy, které figurují jako hlavní aktérky její komunikace.

Generace singles

V souvislosti se stále přístupnějším vzděláním a vyšší ekonomickou aktivitou se ženy stávají napříč zeměkoulí nezávislejší. Stoupá počet samostatných domácností, ve kterých žijí samy bez partnera, a to jak v Severní Americe a Evropě, tak v Asii. Domácnosti singles mají své vlastní potřeby, které by trh měl umět identifikovat a uspokojit. V současné době již například existuje služba typu „hodinový manžel“, který opraví kapající kohoutek, vymaluje či vymění zámek. Nebo seznamovací stránky pro speciální cílové skupiny, jako je Jdate.com, která se zaměřuje na židovské singles, či Shaadi.com propojující jednotlivé indické národy.

Správkyně rodinné kasy

V rodině pak ženy většinou spravují „kasu“. Například ve Spojených státech se ženy starají o rodinnné finance v 73 % případů. Finanční chování žen se přitom značně liší od toho mužského: zatímco ženy investují 90 % příjmů do své rodiny, muži jen 30–40 %.

Kariéra a rodina

Ženy mají v současnosti na výběr mnoho rolí, které ve svém životě mohou naplňovat. Stačí se jen rozhodnout. Mohou se plně věnovat kariéře, či dětem. V současné době ještě převažuje názor, že je možné skloubit vše dohromady, ale jak poznamenala americká profesorka Anne-Marie Slaughter ve svém článku Proč ženy stále nemohou mít vše, mladá generace si to již nemyslí. Vidí, že ve chvíli, kdy přijdou děti, bude muset svou kariéru na čas pověsit na hřebík. V budoucnu se však k ní, až děti odrostou, klidně mohou vrátit.

Osobní pojetí krásy

V minulosti byl ženský ideál diktován muži a jejich představami o kráse a sexuální atraktivitě. Žena tak vypadala podle tak, jak ji chtěli muži mít. Nyní se však stále více řídí svým názorem. Soustředí se na svůj vlastní pocit spíše než na hodnocení ostatních, což potvrzují například popové zpěvačky jako Adele, Lady Gaga či Nicki Minaj, které místo prvoplánové nabízí svou osobní krásu, a využívají ji pro svou sebeprezentaci.

Silná a zdravě sebevědomá žena, která si pevně stojí za svým vzhledem, se tak stává motivem marketingové komunikace. Využila ji například značka dámských antiperspirentů Sure Maximum Protection ve své kampani „Neomluvitelně silná“ (Unapologetically Strong) či značka Nike v kampani „Hlasy“ (Voices).

Žena současnosti tak  spěje stále  k větší samostatnosti, nezávislosti a vyššímu sebevědomí. Nastupující generace žen se navíc již nebude stresovat tím, že musí všechno za každou cenu zvládnout.

-kch-