iHned: Bývalý majitel TV Metropol a Pětka zemřel

neděle, 10. března 2013, 15:24 Aktuality MediaGuru

Miliardář a bývalý majitel TV Metropol a Pětka Luboš Měkota náhle zemřel ve věku 55 let. Informoval o tom server iHned.cz. Měkota byl vyšetřovaný v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti a od loňského listopadu měl obstavený majetek.

Podle informací iHned.cz Měkotu v sobotu postihla náhlá příhoda v těsné blízkosti berounského golfového hřiště. Bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti byl jedním z 50 nejbohatších lidí v Česku, dříve vlastnil kromě dvou televizních stanic také vysokou školu.

Stíhání zemřelého podnikatele bude nyní zastaveno, uvedl v České televizi šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Kromě české policie privatizaci MUS již roky prověřují také švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura předloni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů MUS (včetně Měkoty) a Appian Group.

Nelegální transakce kolem Mostecké uhelné měly podle iHned.cz v Česku způsobit několikamiliardovou škodu. Česká policie zapečetila bývalým manažerům majetek v hodnotě 800 milionů korun. Švýcaři už před tím zmrazili 661 milionů franků (zhruba 14 miliard korun) na švýcarských kontech. Obstavení účtů Měkotovi znemožnilo dál financovat podnikání v médiích.

TV Pětka ukončila vysílání letos v únoru. Televize se potýkala s finančními problémy od roku 2012. Věřitelům dluží desítky milionů.

-čtk-