Trend prodeje deníků se nemění: v lednu pokles o 9%

úterý, 12. března 2013, 07:58 Tisk MediaGuru

Tuzemské deníky prodaly v průměru v lednu 948 tisíc výtisků, což bylo o 9 % méně než ve stejném měsíci před rokem.

Průměrný prodaný náklad českých deníků dosáhl v letošním lednu 948 tisíc výtisků, se započtením deníku E15 949 tisíc, a ve srovnání s loňským lednem byl nižší o 9 procent. První letošní měsíc, který byl ve znamení přímé prezidentské volby a očekávaného zájmu čtenářů o informace, přinesl souhrnný prodej na srovnatelné úrovni jako v loňském prosinci a zásadně ho tedy nezvýšil.

Ve srovnání s loňským prosincem je v letošním lednu patrné snížení prodaného nákladu u Hospodářských novin (souvisí s poklesem počtu předplatitelů) a naopak vylepšení prodaného nákladu u Blesku a deníků Lidové noviny a Sport.

V meziročním srovnání přinesl leden snížení u bulvárních deníků, dále u Sportu a částečně u některých zpravodajských deníků. Meziročně naopak nejméně ztrácely Lidové noviny a MF Dnes.

Celkové meziroční snížení prodaného nákladu tuzemských deníků na úrovni devíti procent se nevymyká z trendu uplynulých čtyř let.

V datech ABC ČR se poprvé objevují data o ekonomickém deníku E15, který využívá kombinovanou distribuci v podobě bezplatného šíření a volného prodeje (10 Kč). Ve volném prodeji se v průměru prodalo v lednu 651 tis. kusů, tzv. ostatní distribuce představovala více jak 46 tis. kusů. Vzhledem k tomu, že prodaný náklad není dominantním modelem distribuce deníku E15 a že data o jeho prodeji v loňském roce nejsou k dispozici, není zařazen do srovnání v tabulce níže.

Průměrné prodané náklady deníků, I/2013

Zdroj: ABC ČR

-mav-