Bostonský útok prověřil sílu i slabost sociálních sítí

sobota, 20. dubna 2013, 00:40 Aktuality MediaGuru

Senzační zpráva ovládla v době vrcholící bostonské krize sociální sítě Twitter a Reddit: student jménem Sunil Tripathi, který před týdnem bez vysvětlení zmizel, je jedním z možných pachatelů útoku na mezinárodní maraton. Přestože po několika hodinách televize NBC zprávu popřela, obvinění Tripathiho se bleskově šířilo po síti a zoufalá rodina mohla jen přihlížet, píše agentura Reuters.

„Někdo to pošle na Twitter, další to přepošlou a naprosto nepodložená věc se rychle a ničivě rozšíří," stěžuje si Sunilova sestra Sangeeta. „Ty chvíle byly děsivé," dodává. Informační chaos na sociálních sítích ještě zhoršili profesionální novináři, kteří dezinformaci převzali a podpořili svou autoritou.

Bostonský útok byl velikým soustem pro zavedené zpravodajské organizace i pro sociální sítě, které postupně mění tvář zpravodajství. Některé média se dostala na pranýř kvůli neodpovědným zprávám. List New York Post například ve středu zveřejnil na titulní stránce obrázek dvou mužů s batohy. Fotografie vzbuzovala dojem, že jde o podezřelé atentátníky. Editor listu Col Allan se výtkám bránil tvrzením, že redakce muže nejmenovala a ani je sama za podezřelé neoznačila. Za podobou titulní stránky si prý stojí.
Za nepřesnosti byla kritizována i další média. Televize CNN informovala ve středu o zatčení podezřelých, přestože to později policie popřela. CNN se hájí tím, že zprávu dostala ze tří věrohodných zdrojů a bezprostředně po policejním dementi ji opravila.

Sociální sítě jsou vystaveny kritice za to, že provokují unáhlené soudy. Rychle rostoucí síť Reddit, kterou vlastní vydavatelství Condé Nast, rozšířila fotografie pořízené v místě explozí. Uživatelé obrázky začali vyhodnocovat ve snaze najít pachatele, sestavili dokonce tabulku s vyobrazením podezřelých.

Amatérští vyšetřovatelé se ale netrefili, jednou z jejich obětí byl i Tripathi. Než se omyl vysvětlil, dostala se informace o jeho údajném podílu na atentátech do médií v rodné Indii.
Podle amerického profesora komunikace Marcuse Messnera souvisejí případy unáhlených informací v profesionálních médiích se snahou vyrovnat se v rychlosti s výměnou zpráv na sociálních sítích. „Podíváte-li se na Twitter, přesvědčíte se, že tamní zprávy jsou rychlejší než na webu nebo i v televizi. Právě Twitter je odpovědný za tlak na rychlost, kterému se tradiční média podvolují," soudí Messner.

Erik Martin, generální manažer sítě Reddit, již měsíčně využívá na 14 milionů lidí, se v pátek rodině Tripathiů omluvil a slíbil, že firma přehodnotí pravidla svého chování. "Uživatelé Redditu musejí dbát na to, aby pomáhali dobré věci a nevyostřovali krizové situace. Tuto otázku si musíme položit my v Redditu i všichni členové naší komunity," cituje agentura Reuters z Martinova dopisu.

-čtk-