V Německu končí další velké médium, agentura dapd

pátek, 12. dubna 2013, 11:03 Aktuality MediaGuru

Německá tisková agentura dapd přestala klientům dodávat zprávy a ukončila činnost. Agentura, která byla v Německu druhá největší, už byla od října v insolvenci, snažila se ale navázat spolupráci s ruskou tiskovou agenturou RIA Novosti. Jednání ale skončila neúspěchem, a proto insolvenční správkyně zastavila činnost kdysi hlavního konkurenta dominantní agentury DPA.
Německo tak počítá na svém mediálním trhu další ztrátu. Asi před čtyřmi měsíci totiž potkal stejný osud i známý ekonomický deník Financial Times Deutschland.

„Rozhovory o záchraně tiskové agentury dapd evidentně ztroskotaly," oznámila insolvenční správky Petra Hilgersová. RIA Novosti jednání s dapd v úterý přerušila, když nedostala souhlas od státních orgánů ke vstupu do německé společnosti. Té současně došly prostředky na krytí ztrát.

„Existuje sice ještě nějaká šance, že se RIA Novosti rozhodne kladně. Délku rozhovorů však nelze odhadnout a jejich pozitivní výsledek je nejistý," dodala insolvenční správkyně ve zdůvodnění, proč nechala servis dapd zastavit.

Agentura fungovala v Německu od roku 1971 pod zkratkou DDP. V roce 2009 převzala německý servis amerického konkurenta AP a přejmenovala se na dapd. Její tehdejší vlastníci Peter Löw a Martin Vorderwülbecke se ambiciózním rozšířením aktivit na mediálním poli pokusili ukončit dominantní postavení DPA, ale neuspěli.

„Jejich kamikadze kurz vedl k totálním škodám," řekl předseda německého svazu novinářů Michael Konken. Rozhodnutí insolvenční správkyně označil za katastrofu pro redaktory a spolupracovníky dapd.

Po zahájení insolvenčního řízení agentura v rámci restrukturalizace propustila asi třetinu zaměstnanců a nyní pro ni pracovalo na plní úvazek 175 žurnalistů. "Konec dapd je velmi smutný a bylo mu možné zabránit, kdyby se podnik nedostal do rukou finančních hazardérů," přidala se s kritikou šéfka novinářských odborů Cornelia Hassová.

Na německém trhu nyní zůstávají tři velké tiskové agentury; vedle DPA jsou to německé servisy agentur Reuters a AFP. Ty doplňuje řada specializovaných tiskových agentur na ekonomiku, sport nebo církevní dění.

S potížemi se v Německu potýkají také tištěná média. Na začátku prosince přestal po 12 letech vycházet deník Financial Times Deutschland a o měsíc dříve se pod insolvenční správu uchýlil jiný tradiční list Frankfurter Rundschau. Tomu se nicméně za cenu drastického zeštíhlení podařilo přežít a jeho vydávání převzal jeden z největších deníků v zemi, list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

-čtk-