Murdochova skupina News Corp se rozdělí

sobota, 25. května 2013, 11:12 Aktuality MediaGuru

Správní rada společnosti News Corporation amerického miliardáře Ruperta Murdocha dnes schválila plán rozdělení tohoto mediálního konglomerátu na dvě samostatné firmy. Jedna se bude zabývat vydavatelskými aktivitami a druhá zábavní činností. Plán rozdělení nabude účinnosti 28. června.

Murdochova skupina oznámila plány na rozdělení na dvě veřejně obchodované skupiny loni v létě. Datum, kdy k němu dojde, ale zatím známo nebylo.

Vydavatelská část si ponechá nynější název News Corporation. Zábavní část, která bude větší, ponese název 21st Century Fox. Murdoch bude jejím generálním ředitelem a předsedou správní rady obou společností, napsala agentura AP.

News Corp také uvedla, že akcionáři nynější skupiny dostanou jednu akcii nové vydavatelské společnosti za každé čtyři, které teď vlastní. Akcionáři by měli o rozdělení mediálního impéria hlasovat 11. června.

Podrobnosti o fungování nové News Corp by měly být známy po tiskové konferenci Ruperta Murdocha a generálního ředitele této vydavatelské části Roberta Thomsona 28. května.

Murdochovu firmu v minulých letech poškodil skandál s odposlechy a uplácením ve Velké Británii. Britská policie zatkla v souvislosti s vyšetřováním případu desítky lidí. Skandál rovněž narušil Murdochův plán, aby se jeho nástupcem ve funkci generálního ředitele stal jeho nejmladší syn James. Firma také zrušila převzetí placené televize BSkyB, které mělo být její největší akvizicí v historii.

-čtk-