Prodejce e-cigaret použil v reklamě fotky Miloše Zemana

pondělí, 24. června 2013, 13:47 Aktuality MediaGuru

Prodejce elektronických cigaret použil v reklamní kampani fotografie prezidenta Miloše Zemana s poukazem na jeho silnou zálibu v kouření. Podle šéfa Asociace českých reklamních agentur Pavla Brabce je ale jakékoliv zpodobnění hlavy státu v reklamě v rozporu s etickým kodexem Rady pro reklamu. Podle těchto pravidel totiž reklama nesmí využívat nositele veřejné autority, a to ani v případě, že by s tím souhlasil. Firma si podle pondělního tiskového prohlášení nemyslí, že by její komunikace byla v rozporu s jakýmkoliv etickým kodexem, fotografie údajně použila pouze na firemním webu.

Na několika fotomontážích zveřejněných na internetových stránkách společnosti V2 CIGS vystupuje prezident Zeman vždy s cigaretou u úst a se sloganem, který upozorňuje na rozdíly mezi klasickým kouřením a nabízenými elektronickými cigaretami, například: „Co oči nevidí, to srdce nebolí“ nebo „Zpruzení a uzení. Zeman vyžene vládu, i kdyby ji měl vykouřit“.

„To je naprosto nepřípustné a žalovatelné,“ řekl ČTK k této kampani marketingový expert a pedagog Vysoké školy ekonomické Jiří Mikeš. Z minulosti je podle něj známý podobný případ, kdy se v reklamě na lyže objevil někdejší prezident Václav Klaus. Na kritiku kampaně tehdy podle Mikeše firma reagovala okamžitým stažením svých reklamních materiálů. Podobnou kauzou je i letošní reklama Rodinného pivovaru Bernard „Amnestie po česku“, která reagovala na novoroční amnestie s obrazem dnes již bývalého prezidenta Václava Klause. Rada pro reklamu shledala reklamu jako závadnou.

Podle šéfa Asociace reklamních agentur jde o ukázkový případ porušení kodexu. V něm se doslova uvádí: „Reklama nesmí ke svému působení využívat nositele veřejné autority (například politiky, představitele odborných medicínských a jiných společností), i když by oni sami se svým úplatným či bezúplatným působením v reklamě souhlasili.“ Arbitrážní komise Rady pro reklamu podle Brabce zatím o žádném podnětu na tuto reklamu nerozhodovala, pokud se tak stane, bude postupovat podle svého jednacího řádu, ovšem bez pravomoci udělit sankci. O případné finanční pokutě by podle Brabce musel rozhodnout až živnostenský úřad.

Společnost, která propaguje elektronické cigarety, na sebe v rámci své kampaně upozornila i během sobotního přenosu tiskové konference z Lán. Reklamní maskoti se uprostřed briefingu postavili za politiky sociální demokracie s transparenty s nápisy „Zeman smrdí od hlavy“, „Už nám to fakt nevoní“ či „Společně to vydýcháme“.

-čtk-