ČT natáčí sérii z mediálního prostředí podle J.Klímy

úterý, 19. listopadu 2013, 18:24 Aktuality, TV MediaGuru

Česká televize začala natáčet nový třídilný televizní film Reportéři a ti druzí v režii Dana Svátka a podle scénáře novináře Josefa Klímy. Minisérie má vyprávět emotivně silné příběhy hrdinů, jejichž soukromí a profese se spojují v celek. V hlavních rolích se objeví Tereza Voříšková a Jiří Bartoška.

„Série vypráví o dvacetileté Hedvice (Tereza Voříšková), která se chce stát novinářkou. Po přijetí do vydavatelství je přidělena k ostřílenému reportérovi Vlachovi (Jiří Bartoška), který ‚hulí jak fabrika‛, počítače považuje za nutné zlo, jezdí ve staré ‚kraksně‛, žije v paralelním vztahu s manželkou a milenkou, ale jinak je poctivý až k sebezničení. Scenárista Josef Klíma vybral pro televizní cyklus jeden z nejpozoruhodnějších osudů, s nimiž se jako dlouholetý novinář setkal, přičemž podobnost se skutečnými postavami současného mediálního prostředí je opravdu čistě náhodná,“ shrnuje kreativní producentka a dramaturgyně Reportérů a těch druhých Marča Arichteva.

„Jak veřejnost postupně ztrácí důvěru ve státní instituce i politiky, sílí tlak na novináře, aby nebyli jen kronikáři událostí, ale také jejich hybateli a tím suplovali nedostatečnou práci policie a justice. Například, aby v přestrojení odhalovali společenskou špínu a alespoň ji skandalizovali, když chybí politická vůle ji účinně stíhat,“ říká scenárista Josef Klíma a doplňuje: „Nese to s sebou základní etické otázky, například zda má novinář opouštět svou pozici nezúčastněného pozorovatele, kterým se v Reportérech chceme věnovat.“

V Reportérech a těch druzích hrají také Markéta Hrubešová, Kateřina Brožová, Dana Batulková, Martin Finger, Hynek Čermák, Jan Novotný a další.

-mav-