Čisté reklamní investice rádií loni klesly na 1,4 mld.Kč

středa, 05. února 2014, 13:13 Aktuality, Rádio MediaGuru

Celkový objem čistých reklamních investic rádií loni klesl na 1,431 miliardy korun z předloňských 1,509 miliardy. Na zhruba pětiprocentním poklesu se podepsal zejména vývoj v prvním a třetím čtvrtletí. Odhady poskytli dnes v rámci prezentace průzkumu poslechovosti rádioví provozovatelé a zástupci Sdružení komunikačních a mediálních organizací (SKMO).

Rádia byla letos podstatně ovlivněna vývojem v prvním čtvrtletí, kdy trh propadl o 14 procent, a to zřejmě v důsledku situace na televizním trhu. Ve druhém kvartálu naopak přišel růst o procento, který ve třetím čtvrtletí opět vystřídal pokles o pět procent. V závěrečném čtvrtletí se trh zvýšil znovu o jedno procento. Podle podílu na celkovém objemu dominovala druhé a čtvrté čtvrtletí, která obstarala každý téměř třetinu reklamních investic. „Výhled pro první kvartál roku 2014 naznačuje opatrný růst - do jednoho procenta," uvedli zástupci rádií.

Z jednotlivých segmentů zadavatelů na předních posilujících pozicích zůstaly automobily, nábytek, elektronika, sázkové kanceláře, banky a finanční služby. Pokles zaznamenali naopak mobilní operátoři, nákupní centra, hobby nebo čerpací stanice.

-čtk-