Diskuse: Mediální zákony čekají podstatné změny

úterý, 22. dubna 2014, 12:41 Aktuality, Rádio, TV MediaGuru

„Čeká nás velká změna na mediálním poli veřejnoprávních médií,“ řekl v souvislosti s plánovanou změnou legislativy v oblasti médií veřejné služby generální ředitel České televize Petr Dvořák na konferenci Evropské standardy v médiích, pořádané v Senátu v úterý 22. dubna.„Vítám, že na ministerstvu kultury vznikla pracovní skupina, která ze všeho nejdřív chce diskutovat základní parametry médií veřejné služby, a to před probíráním přesného znění zákonů.“

Při přípravě zákona by se tak podle Petra Dvořáka mělo myslet na to, co má být obsahem médií veřejné služby, jak budou financována, jaká bude jejich struktura, jak bude definována jejich politická nezávislost a jakým způsobem budou moci budovat svou spolehlivost a důvěryhodnost. Veřejnoprávní média by měla v souladu s projektem EBU Vision 2020 do budoucna splňovat šest základních parametrů: univerzalitu, nezávislost, výjimečnost, různorodost, spolehlivost a inovativnost.

Pro fungování médií v rámci evropských standardů je podle europoslance a místopředsedy Evropského parlamentu Libora Roučka rozhodující politická kultura. „Například o Evropské unii se v našich veřejnoprávních médiích mluví málo. Veřejnoprávní média by neměla jen bavit, ale i informovat a vzdělávat,“ podotkl a uvedl příklad, že v Bruselu jsou akreditováni pouze tři čeští novináři, zatímco za Albánii jich je 12. „Pokud se to nezmění, začne Česká republika za Evropskou unií zaostávat,“ řekl Roučka. V současnosti se například připravuje společná mediální politika, která by měla evropským zemím napomoci být globálně konkurenceschopnými.

Nedostatek evropských témat podle novináře Štěpána Kotrby vede k tomu, že čeští občané nemají vazbu na hodnoty Evropské unie, a tedy i na evropské standardy v médiích. Proti nedostatku pokrytí evropské tematiky se zástupci ČT (Petr Dvořák) a Českého rozhlasu (René Zavoral) ohradili.

Analytik médií Milan Kruml se domnívá, že evropské standardy, kterými se řídí média veřejné služby, by měla platit i pro média jako taková. Podle něj u nás na rozdíl od některých zemí na Západě chybí regulace pro elektronická a tisková média. „Otázkou také zůstává, kdo kontroluje kontrolory dodržování standardů, u nás to zatím nevíme,“ vidí další problém v regulaci médií veřejné služby Milan Kruml.

-kch-