Sobotka: Babiš využívá svých médií k tlaku na ČSSD

pátek, 04. dubna 2014, 11:41 Tisk MediaGuru

Bohuslav Sobotka se ohradil proti informacím zveřejněným v deníku MF Dnes.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) využívá médií, která vlastní, ke zvyšování tlaku na koaličního partnera. Sobotka to dnes řekl v souvislosti s informacemi o údajně nevýhodné privatizaci OKD. Informace zveřejnila Mladá fronta Dnes, kterou Babiš vlastní. ČSSD a ANO se nyní ve vládě přou kvůli financování zdravotnictví a prodloužení těžby v Dole Paskov.

„Je potřeba si uvědomit, v jakých médiích se tato informace objevuje. Jsou to média, která vlastní pan Babiš, který je naším koaličním partnerem a se kterým jsme teď ve sporu ve věci financování zdravotnictví a ve věci prodloužení těžby na Dole Paskov. Čili já myslím, že si to nelze vykládat jinak, než že pan Babiš využívá i tento nástroj k tomu, aby zvýšil tlak na koaličního partnera," řekl novinářům Sobotka.

Podle čtvrtečního vydání MF Dnes začala v roce 2005 privatizaci vyšetřovat Evropská komise (EK) kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká, a stát tak poskytl kupci, firmě Karbon Invest, nedovolenou podporu. V té době měla prý komise a pak i Sobotkovo ministerstvo k dispozici posudek ústavu Novota, který cenu za státní podíl stanovil na 10,3 miliardy korun, tedy asi 2,5krát více, než byla cena prodejní. Sobotka si podle MF Dnes nechal v roce 2006 zpracovat podklady pro EK právě u kupce ostravsko-karvinských dolů, společnosti Karbon Invest, která si na ni najala právní kancelář Pokorný, Wagner & spol. Sobotka v této kanceláři dříve pracoval a přiznává, že se přátelí s jejím spolumajitelem Radkem Pokorným.

Premiér však trvá na tom, že stát svých 45,88 procenta akcií prodal za tržní cenu.

Šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková v pátečním vydání deníku uvedla, že kauze OKD se deník věnoval tři měsíce. „Tady je nejspíš potřeba říci, s jakou motivací MF Dnes vůbec podnikla tak dlouhé pátrání (reportér Tomáš Syrovátka věnoval privatizaci OKD poslední tři měsíce své práce). Důvod je prostý: jako vždy i tentokrát se redakce po příchodu nové vlády rozhodla podrobit jejího šéfa detailnímu zkoumání, aby čtenáři věděli, kdo do funkce premiéra nastupuje – jak vlivný, jak majetný, s jakou minulostí a zda nemá slabé místo. K čemu přesně se časem dopátráme, nebylo na začátku vůbec zřejmé," napsala šéfredaktorka MF Dnes v pátečním komentáři s tím, že je potřeba vyčkat, jak se Sobotka sám k věci postaví.

OKD podle ní navíc není stará kauza, neboť v lednu policie zahájila výslechy obviněných postav případu. „A to, že by si články o OKD a premiérovi kdokoli objednal, je lež," dodala Sabina Slonková, která je v čele listu od letošního roku.

-čtk-, -mav-