Trh alkoholu spíš klesá, rostou prémiové značky

čtvrtek, 19. června 2014, 12:19 Aktuality, Marketing MediaGuru

Spotřeba alkoholu jako celku v Česku dlouhodobě spíše mírně klesá, ve spotřebitelském chování lze ale vysledovat určité trendy, které se rok od roku potvrzují. Češi v poslední době upřednostňují prémiový alkohol, který konzumují stále častěji doma než v barech a restauracích. Vyplývá to z několika průzkumů společnosti Rémy Cointreau realizovaných ve spolupráci s agenturou g82. Důvodem je nejen cena a strach z levnějších značek způsobený tzv. metanolovou aférou, ale i vzrůstající obliba domácích parties.

Kromě přesunu konzumace alkoholu z gastro podniků domů, roste i obliba prémiových importních značek. „Změna preference vůči původu alkoholu je určitě způsobená metanolovou aférou, kdy určitá část konzumentů ztratila důvěru v levnější alkohol a přiklonila se spíše k importním značkám,“ řekl novinářům Ondřej Roček, marketingový ředitel Rémy Cointreau ČR. Obliba dražšího alkoholu se potvrzuje i v nákupním košíku, kdy ho v posledních třech měsících nakoupilo až 41 % lidí.

Alkohol dnes tvoří přibližně 4 % objemu rychloobrátkových nákupů.

Vývoj objemu prodeje tvrdého alkoholu, 209-2013

Alkohol_1

Základní vývojové trendy trhu s alkoholem v ČR

Trh vína dlouhodobě roste, ale v posledních letech zaznamenal pokles.

Trh piva dlouhodobě mírně klesá; „záchrana radlery“ měla spíše omezený dopad.

Trh tvrdého alkoholu má značné výkyvy: dlouhodobě klesá, okolo roku 2011 klesl razantně, nyní stagnuje, až mírně roste. Loni se meziročně zvýšil o 7%.

Konzumace relativně levnějších nápojů klesá, konzumace dražšího alkoholu stagnuje nebo mírně roste.

Vývoj konzumace tvrdého alkoholu v Česku 2009-2013

Alkohol_2

-mav-