Sportovní žurnalistiku bude možné studovat na VŠ

středa, 09. července 2014, 08:26 Aktuality, Internet & Mobil, Tisk, TV MediaGuru

V Česku bude možné získat vysokoškolské vzdělání v oboru sportovní novinařina. Samostatný bakalářský (a posléze i magisterský) obor Sportovní žurnalistika se bude vyučovat na nově vzniklé Fakultě společenských studií ve Vsetíně. Ta je výsledkem společného projektu polské Vysoké školy Humanitas a české Střední školy Kostka.

Základem studia bude příprava budoucích sportovních novinářů – ať už pro tištěná, online, rozhlasová či televizní média. Studenti se naučí, jak vytvořit sportovní text či reportáž, jak s nimi pracovat i jak sestavit celou sportovní rubriku. Dozvědí se i o dějinách sportu a olympismu, o rozdílech v práci pro regionální a celostátní média či seriózní a bulvární média.

Vyučovat mají přední sportovní novináři, reportéři a komentátoři, dále sportovci, šéfredaktoři a vedoucí manažeři mediálních domů a odborníci z oblasti sportovního marketingu a PR.

Studium bude primárně soustředěno na sportovní žurnalistiku, ale koncipováno bude tak, aby se jeho absolventi mohli uplatnit i v jiné specializaci. Vyučovat se bude i sportovní marketing a PR.

Studium je soukromé a bude probíhat distančně - vždy jednou za tři až čtyři týdny se studenti a učitelé sejdou od pátku do neděle ve Vsetíně. Mezitím budou samostatně plnit praktické úkoly. Vyučovat se začne od podzimu, tedy od zimního semestru akademického roku 2014/15. Cena studia činí 2700,- Kč měsíčně.

Vysoká škola Humanitas chce spolupracovat s významnými osobnostmi ze světa sportu. Už nyní je dohodnutá spolupráce s nejúspěšnějším sportovním manažerem u nás Miroslavem Černoškem, který je mimo jiné manažerem tenistů Berdycha a Kvitové. Dalším spolupracovníkem školy bude hokejový trenér Marian Jelínek.

Iniciátorem vzniku fakulty je Karel Kostka, majitel a ředitel prestižní Střední školy Kostka ve Vsetíně. Za své letité působení ve školství letos obdržel nejvyšší státní vyznamenání v oboru - Medaili Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Karel Kostka
Karel Kostka

Garantem oboru je Martin Moravec, který od roku 1999 působil jako sportovní reportér v MF Dnes. Posledních osm let vedl čtvrteční Magazín Dnes, zkušenosti má i jako komentátor Eurosportu či jako člen PR týmu mistrovství světa v hokeji a mezinárodních tenisových turnajů v Česku.

Martin Moravec
Martin Moravec

Vysoká škola Humanitas má sídlo v polském Sosnowci. Fakulta ve Vsetíně vznikla na základě rozhodnutí polské akreditační komise a polského Ministerstva vědy a vysokého školství, v rámci mezinárodních úmluv je studium uznatelné v rámci celé Evropské unie.

Podrobnější informace lze nalézt na www.huni.cz, kde je možné rovněž podávat i přihlášky.

-mav-