Český rozhlas loni hospodařil se ziskem 3,4 milionu Kč

čtvrtek, 07. srpna 2014, 10:06 Aktuality, Rádio MediaGuru

Český rozhlas loni hospodařil se ziskem po zdanění 3,4 milionu korun. Náklady byly 2,318 miliardy korun, což znamenalo mírný nárůst proti původnímu rozpočtu. Vyšší byly také výnosy, jež činily 2,322 miliardy korun.

Český rozhlas vykázal zisk i v předchozím roce, tehdy to bylo 26,6 milionu korun po zdanění. Loni rozhlas plánoval hospodaření jako vyrovnané se shodným objemem nákladů a výnosů ve výši 2,203 miliardy korun. Vytvořený zisk použije především na investiční rozvoj instituce v budoucích obdobích.

"Myslím, že rok 2013 byl úspěšný. Podařilo se realizovat všechny kroky, které zlepšily kvalitu rozhlasového vysílání," uvádí ve výroční zprávě generální ředitel rozhlasu Peter Duhan. Jako významnou změnu zmínil například zřízení Centra zpravodajství, které připravuje v průměru 16.000 zpráv a příspěvků měsíčně pro všechny stanice ČRo. Loni také vznikla stanice Plus jako pokračovatelka programů ČRo Česko, ČRo 6 a ČRo Leonardo. Proměnou prošlo regionální vysílání.

Nárůst výnosů rozhlas vysvětluje především mimořádnými příjmy z prodeje dvou pražských nemovitostí v ulicích Dykova a Jeseniova a rovněž výnosy z rozhlasových poplatků, kde byl meziroční nárůst 50,17 milionu Kč.

Na nákladové straně rostly především osobní náklady, dále náklady na materiál a s tím spojené meziroční zvýšení DPH bez nároku na odpočet, která vstupuje Českému rozhlasu do nákladů. Výrazný meziroční nárůst u salda DPH způsobila vedle navýšení objemu nakupovaného materiálu i zvýšená investiční činnost ve druhé polovině roku.

Kvůli odváděné DPH rozhlas v současnosti hodlá u ministerstva financí prosadit změnu, a to na základě úspěchu v soudním sporu za odvedenou daň z roku 2006. Rozhlas bude chtít vrátit peníze i za další roky, celkem by mělo jít o přibližně miliardu korun.

-čtk-