Výsledky RTL negativně ovlivnila daň v Maďarsku

čtvrtek, 21. srpna 2014, 10:42 Aktuality, TV MediaGuru

Čistý zisk největší evropské televizní a rozhlasové společnosti RTL Group se v prvním pololetí propadl o více než polovinu na 202 milionů eur (asi 5,6 miliardy Kč). K poklesu zisku přispěly odpisy v maďarské divizi, které souvisejí s novou daní z reklamy, jež maďarská vláda uvalila na mediální podniky.

Čistý zisk tak výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters v průměru odhadovali na 318 milionů eur. Firma dnes navíc zhoršila celoroční výhled.

Provozní zisk v pololetí klesl o šest procent na 519 milionů eur a tržby se snížily o 2,5 procenta na 2,7 miliardy eur. Firma nyní očekává pokles tržeb a provozního zisku i v celém tomto roce, zatímco v dřívější prognóze počítala s jejich stagnací.

Většinovým vlastníkem RTL je německý mediální konglomerát Bertelsmann. Ten již dříve označil novou daň na média v Maďarsku za očividný pokus vyhnat RTL z tamního trhu. Sazba nové daně může činit až 40 procent, pokud tržby podniku přesáhnou 20 miliard forintů (1,8 miliardy Kč) ročně. Takovýchto tržeb přitom v maďarském mediálním sektoru dosahuje pouze tamní divize RTL, upozorňuje Reuters.

"Zavedení konfiskační daně z reklamy je varovným signálem pro všechny mezinárodní investory v Maďarsku," uvedla dnes RTL. Dodala však, že odchod z maďarského trhu neplánuje.

-čtk-