Separatisté v Doněcku zadrželi zpravodaje ČRo

úterý, 16. září 2014, 17:15 Aktuality, Rádio MediaGuru

Proruští separatisté v úterý ve východoukrajinském Doněcku zadrželi zpravodaje Českého rozhlasu (ČRo) Víta Pohanku. Do potíží v Doněcku se Pohanka dostal již v neděli, kdy ho spolu s rozhlasovým kolegou Martinem Dorazínem rebelové krátce zadrželi. O události české velvyslanectví v Kyjevě ví, prozatím ale nezná žádné podrobnosti.

„Zatelefonoval nám (dnes), že ho odvádějí k výslechu, a přerušilo se to (spojení),“ řekl ČTK generální ředitel ČRo Peter Duhan. „Já to svým způsobem beru jako šikanu českého veřejnoprávního média,“ dodal Duhan. Podle informací ČTK separatisté Pohanku obvinili, že nemá novinářskou akreditaci, což prý ale není pravda.

„Počkáme na vývoj událostí, věříme, že se nám brzy ohlásí. Kdyby se tak nestalo, tak jediná cesta, která je možná a legitimní, je obrátit se na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky,“ prohlásil Duhan s tím, že pokud to bude nutné, tak ČRo v této věci bude kontaktovat i zastupitelské úřady Ukrajiny a Ruské federace.

„Máme o tom informace od Českého rozhlasu... Od ukrajinských úřadů k tomu žádné další informace nemáme," řekla ČTK o Pohankově dnešním zadržení mluvčí českého velvyslanectví v Kyjevě Zdeňka Caisová.

Incident se prý stal v době, kdy se Pohanka vydal prověřovat zprávy, že proruští radikálové obsadili budovu českého konzulátu v Doněcku, která je už několik měsíců mimo provoz. Pohanka podle ČRo z místa ohlásil, že konzulát je pod kontrolou separatistů, kteří ho krátce poté zadrželi.

-čtk-