TNS a ATO se ohradily proti použití dat ze strany YouTube

pátek, 26. září 2014, 14:59 Internet & Mobil, TV MediaGuru

Data o sledovanosti kanálu YouTube se údajně nezakládají na výsledcích, které TNS Aisa dodala.

Výzkumná agentura TNS Aisa se v pátek ohradila proti použití dat ve srovnávací studii o sledovanosti videokanálu YouTube s tuzemskými televizními stanicemi. „Srovnání dat o sledovanosti televizí a YouTube použitá v tiskové zprávě od společnosti Google se nezakládají na výsledcích studie dodané společností TNS Aisa,“ reagovala agentura. Rozčarována je i profesní asociace ATO (Asociace televizních organizací). Ta Google napadla za to, že hrubě manipuluje s daty.

Společnost Google vydala 25. září zprávu, která mimo jiné prezentovala výsledky projektu, který pro Google společnost TNS Aisa zpracovávala. Mělo z ní mj. vyplynout, že kanál YouTube je v cílové skupině 15-34 let sledovanější než všechny největší tuzemské stanice. Studie byla založena na sloučení dat z více zdrojů. Proti tomu se ohradily hlavní televizní kanály, ale i výzkumná agentura TNS Aisa. Sloučení dat, a jejich porovnání s daty z jiných zdrojů, se podle TNS Aisa nezakládá na výsledcích, které firma společnosti Google dodala.

 „Z výzkumného hlediska není přípustné slučovat bez dalších metodických úprav data z rozdílných zdrojů a rozdílných výzkumů, které byly prováděny různými metodami a na různých vzorcích,“ uvedl Bronislav Kvasnička, managing director TNS Aisa.

Podle ATO dokládá Google tvrzení daty z několika různých výzkumů, s nimiž nakládá metodologicky zcela nepřijatelným způsobem. „Je zcela nesmyslné srovnávat v jednom grafu čísla za online populaci a za TV populaci, jak Google činí u srovnání výkonu YouTube a TV stanic. Toto srovnání je pochopitelně výhodné pro YouTube,“ uvedl hlavní statistik peoplemetrového projektu ATO Tomáš Hanzák ze společnosti Mediaresearch.

ATO navíc uvádí, že k použití dat, která jsou ve zprávě uvedena, nedala souhlas. „Data jsou výlučným vlastnictvím ATO.  K jejich použití jsme nedali souhlas, a důsledně se proti němu ohrazujeme. Nesprávná interpretace dat poškozuje naše členy, zejména provozovatele vysílání, tj.  Českou televizi, FTV Primu a další, “ uvedla jednatelka ATO Vlasta Roškotová.  

Ke stanovisku ATO se připojila i TV Nova, která v tuto chvíli není řádným členem asociace. „TV Nova se ohrazuje proti nesprávné a zavádějící zprávě Google a ztotožňuje se se stanoviskem ATO," uvedla.

Společnost Google uvedla, že diskuse, kterou zpráva o sledovanosti kanálu YouTube vyvolala, odhalila, že na českém trhu absentuje jednotný panel pro měření sledovanosti TV a internetu. „Vnímáme, že tisková zpráva, ve které došlo primárně k aktualizaci loňských dat, vyvolala letos diskusi. V loňském roce byla podobná tisková zpráva přebrána celou řadou médií prakticky bez dalších reakcí. Potvrzuje to stoupající zájem o digitální média na českém trhu. Faktem zůstává, že na českém trhu neexistuje jednotný panel a čeští zákazníci tak nemají přístup k datům, která by objektivním způsobem reflektovala všechna média. Rádi se zapojíme do konstruktivní diskuse nad řešením této situace,” konstatovala Vanda Wolfová, ředitelka pro agenturní sektor.

-mav-