Správní soud zamítl stížnosti Novy proti pokutám RRTV

úterý, 21. října 2014, 11:27 Aktuality, TV MediaGuru

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl čtyři kasační stížnosti společnosti CET 21, která drží licence skupiny Nova, proti pokutám za různorodá porušení mediálního zákona. Sankce v celkové výši 850.000 korun vyměřila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání například za násilí na obrazovce nebo přehnaný product placement. Nyní jsou pokuty definitivní. ČTK to dnes zjistila z úřední desky.

Radní Nově uložili například pokutu 250.000 za nepatřičné zdůrazňování přípravku Prostenal v seriálu Ordinace v růžové zahradě. "To je pro bráchu, aby nemusel běhat na záchod, až tady bude. To víte, my jsme chlapi ve věku, že se o sebe musíme postarat," zaznělo z úst jedné z postav, zatímco se v záběru opakovaně objevila krabička i se svítilnou, která se tehdy prodávala společně s Prostenalem.

Stejně vysoká pokuta padla za zařazení filmu Kajínek v hlavním vysílacím čase. Radním vadily scény mučení, znásilnění a střelby do lidí. Dalších 150.000 korun musela Nova zaplatit za podvečerní zařazení seriálu Kriminálka Miami se záběry kruté odplaty za šikanu. V epizodě například kriminalisté zkoumali mrtvolu naraženou na kůl.

Pokutu 200.000 korun uložila rada za nevyváženou reportáž v Televizních novinách v srpnu 2012. Reportáž nazvaná Příručka poradí, co do kostela, prý mohla u publika vyvolat dojem, že pravidla odívání v chrámu jsou nesmyslně omezující až extremistická. Všechny žaloby proti pokutám zamítl Městský soud v Praze, poté následovaly kasační stížnosti. NSS je zamítl v pondělí bez veřejného jednání, podrobné odůvodnění zatím nezveřejnil.

V jednom starším sporu navíc NSS vyhověl kasační stížnosti Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a nařídil Městskému soudu v Praze, aby znovu projednal pokutu 50.000 korun za nedostatečně označenou reklamu na Dermacol. Původně ji soud z podnětu Novy zrušil.

-čtk-