Ministerstvo uvažuje o správních radách ČT a ČRo

úterý, 25. listopadu 2014, 14:16 Aktuality, Rádio, TV MediaGuru

Ministerstvo kultury uvažuje o vzniku správních rad České televize a Českého rozhlasu, které by dohlížely na hospodaření obou médií. Vyplývá to z pracovního návrhu novely, která by rovněž upravila způsob volby současných rad i funkční období generálních ředitelů. Informoval o tom server iDnes.cz. S dosavadním návrhem podle něj nesouhlasí Česká televize ani Český rozhlas.

Nové správní rady by měly celkem 14 členů, kteří by dozorovali tok peněz i nakládání s majetkem. Členství v obou radách má být placené, a to měsíční odměnou 47.000 korun hrubého. Podle serveru ale současná pracovní verze velmi pravděpodobně dozná úprav.

Návrh se věnuje především problematice Rady Českého rozhlasu a Rady České televize, které by nově měly místo Sněmovny volit samotné politické strany a veřejné instituce. Podle náměstkyně ministra kultury Kateřiny Kalistové se norma "do značné míry" opírá o studii, která popisuje současnou situaci i to, jak systém funguje v Německu. Novela má být vládě předložena v příštím roce.

"Vzhledem k významu obou veřejnoprávních médií uvažujeme o změnách, které by zajistily jejich silnější postavení jak vůči Poslanecké sněmovně, tak vůči generálnímu řediteli. Toho je možné dosáhnout některými dílčími změnami, jako je například zrušení možnosti odvolat radu jako celek či zpřesnění kompetencí rady i dozorčí komise vůči generálnímu řediteli," sdělila iDnes.cz Kalistová. 

Se současnou podobou pracovní verze nesouhlasí ani ČRo, ani ČT. Generální ředitel ČT Petr Dvořák v dopise ministru kultury mimo jiné uvedl, že ČT "postrádá komplexní a důslednou analýzu problematiky a odůvodněnou koncepci změn mediální legislativy", píše iDnes.cz.

-čtk-