Krnáčová vybízí architekty ke spolupráci na PSP

pondělí, 02. února 2015, 10:41 Aktuality, Outdoor MediaGuru

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová nabídla architektům možnost spolupráce na přípravě řešení problematiky Pražských stavebních předpisů. Učinila tak při jednání se zástupci iniciativy za zachování pražských stavebních předpisů – architekty Kristýnou Starou, Janem Stahalou a Josefem Smutným. Ti primátorce představili svou představu, jak by se Praha měla postavit k rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj, na základě kterého byly Pražské stavební předpisy pozastaveny.

„Nabízím vám možnost aktivní spolupráce na přípravách návrhu řešení otázky Pražských stavebních předpisů. Budeme se snažit co nejrychleji přijmout ty části Pražských stavebních předpisů, aby se mohlo začít pracovat na Strategickém plánu. Opravdu nehodlám sabotovat práci odborníků,“ sdělila primátorka Adriana Krnáčová.

Dle architekta Josefa Smutného stavební i projektantské firmy začínají mít kvůli pozastavení předpisů velké problémy a z dlouhodobého hlediska je nastalá situace neudržitelná. „Praha má právo rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj, které není právně podloženo, odmítnout a následně by věc byla postoupena Ústavnímu soudu. Dle předběžných právních odhadů by ministerstvo tento spor mohlo prohrát," řekla primátorce architektka Kristýna Stará.

Stavební předpisy, které vstoupily v platnost v říjnu loňského roku, se dotýkají i venkovních reklamních ploch. Zakazují nové plochy větší než 6 m2, v památkové zóně větší než 4 m2. V návaznosti na to vyvolala billboardová firma před loňskými volbami silnou mediální kampaň, v níž se opřela do propagátora předpisů, exprimátora Tomáše Hudečka. Hrozila, že pokud nebudou předpisy zrušeny, podá na stát arbitráž. Nové stavební předpisy naopak přivítala odborná veřejnost a developeři.

-kch-