Piráti neuspěli ve sporu s OSA o vrácení poplatků

pátek, 27. února 2015, 14:10 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Ochranný svaz autorský (OSA) nemusí České pirátské straně vracet autorský poplatek za prázdná paměťová média. Žalobu, která oprávněnost poplatku zpochybňovala, soud zamítl pro údajnou "šikanózní" povahu. Piráti se proto chtějí obrátit na Ústavní soud, informovali dnes v tiskové zprávě. Vyjádření ochranného svazu ČTK zjišťuje.

Městský soud v Praze se věcnou stránkou nezabýval a ve zdůvodnění podle Pirátů uvedl, že poplatek zaplatili, čímž souhlasili s jeho oprávněností. Žalovaná částka navíc byla malá a žalující strana se údajně málo snažila s OSA dohodnout.

Spor začal tím, že piráti dovezli paměťové karty ze Švýcarska, nahlásili se OSA a rozdávali je restauracím a jiným provozovnám s kolekcí tzv. svobodné hudby. Vrácení zaplaceného poplatku potom požadovali na základě rozsudku Evropského soudu z roku 2010, podle něhož firmy dovážející prázdná média za účelem prodeje jiným právnickým osobám nemají z nosičů platit autorský poplatek.

"Poplatek z prázdných médií je ospravedlňován tím, že si na ně mohou fyzické osoby nahrát autorská díla pro vlastní potřebu legálně a zdarma. Výpalné v tom případě slouží jako náhrada nevybraného poplatku za užití díla. Ovšem firma, která si prázdné médium koupí, podle zákona žádnou možnost pořídit si zdarma kopii díla pro vlastní potřebu nemá. Za každé užití díla je povinna platit, a není tedy důvod platit tentýž poplatek OSA dvakrát," uvedl předseda Pirátů Lukáš Černohorský.

Pirátská strana se ohradila i proti důvodům citovaným v rozsudku. "Zdůvodnění soudu je zcela scestné, protože Piráti OSA před podáním žaloby vyzvali k vrácení peněz. Rovněž je irelevantní argument, že jde o malou částku. Ústavní soud se už v minulosti postavil proti nelegálním praktikám kolektivních správců, a tedy věříme, že i teď se zastane okradených firem a živnostníků," uvedl Jakub Michálek, právník a pirátský pražský zastupitel.

-čtk-