Novou předsedkyní Rady ČTK je Hana Hikelová

čtvrtek, 26. března 2015, 03:30 Aktuality, Tisk MediaGuru

Novou předsedkyní Rady ČTK byla zvolena její dosavadní místopředsedkyně Hana Hikelová. Ve funkci vystřídá Jana Wintra. Místopředsedkyní rady zůstala Marcela Mertinová, na druhý místopředsednický post rada zvolila nově Miroslava Augustina.

ČTK podle Hikelové patří v Česku k základním pilířům zpravodajství. "Pro mě ČTK je veřejnoprávní médium, naprosto nezbytné, stejně jako rozhlas a televize," uvedla. Poukázala na to, že situace agentury je oproti dvěma ostatním veřejnoprávním médiím složitější v tom, že nemá automaticky dané příjmy.

ČTK nicméně nebude usilovat o peníze na svoji činnost ze státního rozpočtu, uvedla Hikelová. Zmínila ale fotoarchiv ČTK, na jehož digitalizaci by podle jejího názoru stát mohl přispět. "Jsou to věci za 80 let, historické hodnoty, je to dědictví státu," podotkla.

Hikelová léta působila v Českém rozhlase (ČRo), byla mimo jiné ředitelkou zpravodajských stanic ČRo a kandidovala na místo generálního ředitele rozhlasu. Z rozhlasu odešla v lednu 2012, o rok později se stala šéfkou odboru komunikace ve státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Členkou Rady ČTK je Hikelová od léta 2012.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura, od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Zaměstnává zhruba 260 pracovníků, z toho víc než dvě třetiny redaktorů. Předloni vykázala zisk 3,017 milionu korun po ztrátě 3,98 milionu v roce 2012, která byla pokryta z nerozděleného zisku minulých let.

-čtk-