Rittig chce od vydavatele Blesku milion za urážku na cti

středa, 04. března 2015, 13:48 Aktuality, Tisk MediaGuru

Lobbista Ivo Rittig chce od společnosti Ringier Axel Springer (dnes Czech News Center), která vydává deník Blesk, milion korun za nepravdivé a nactiutrhačné články. Od někdejšího šéfredaktora deníku Pavla Šafra pak požaduje dalších 100.000 Kč. Vyplývá to z žaloby, kterou má ČTK k dispozici a kterou bude koncem března projednávat pražský městský soud. Články se týkají tvrzení, že u Rittiga končila část peněz z předražených jízdenek vyrobených pro pražský dopravní podnik.

"Články obsahují nepravdivá a difamující tvrzení, která jsou způsobilá značnou měrou zasáhnout do práva na ochranu osobnosti žalobce, zejména do práva na ochranu občanské cti a lidské důstojnosti," napsal Rittig v žalobě. Podle něj proti němu Blesk vytvářel déletrvající kampaň.

Lobbistovi vadí například zprávy s titulkem "Koupili jste si jízdenku? I vy jste přispěli Rittigovi na tohle!"či "Kmotr lítá v jízdenkách: koupil si za ně tryskáč!". Blesk mimo jiné napsal, že "z každé předražené jízdenky doputovalo k tomuto zbohatlíkovi 17 haléřů". V jednom z komentářů také o Rittigovi mluvil jako o "monackém občanovi a českém vychcánkovi".

Lobbista v žalobě upozorňuje i na komentář tehdejšího šéfredaktora Šafra nazvaný "Panenský byznys" z prosince 2011, který je stále dostupný na webu. Šafr v něm napsal: "Tak takhle si své miliony zařídil pan Ivo Rittig. Můžete pohledět na jeho dobrou a ušlechtilou tvář a obdivovat jeho genialitu... Panenské ostrovy, kde panuje daňový ráj, jsou požehnané místo v Karibiku, které určitě miluje nejedna velká kurva."

Všechny napadené články vyšly v tištěném Blesku a na webu deníku na přelomu let 2011 a 2012 poté, co svá obvinění vůči Rittigovi zveřejnil Nadační fond proti korupci. Lobbista byl v souvislosti s výrobou jízdenek pro pražský dopravní podnik následně loni v únoru oficiálně obviněn policií, a to z praní špinavých peněz ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech.

Pražský dopravní podnik, který v kauze figuruje jako poškozený, v minulosti uzavřel smlouvu na výrobu jízdenek s tiskárnou Neograph. Kontrakt podle obvinění zprostředkovala firma Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Tuto společnost, které prý tiskárna odváděla peníze z každé jízdenky, zastupoval Rittigův obchodní partner Peter Kmeť. Vyšetřovatelé tvrdí, že Neograph prostřednictvím někdejšího jednatele tiskárny Jana Janků fakticky řídili Rittig a jeho právníci David Michal a Marek Stubley. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě, hrozí jim tři až osm let vězení nebo propadnutí majetku.

-čtk-