Koalice chce upravit vztah státních firem a médií

pátek, 17. dubna 2015, 11:14 Aktuality, Tisk, TV MediaGuru

Koalice chce podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka najít mechanismus, který by zabránil státním a polostátním firmám v případném ovlivňování médií vlastněných šéfem ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. Zaorálek to řekl novinářům po jednání čtvrteční koaliční rady. Podnětem k jednání bylo partnerství státních a polostátních firem ČEPRO a ČEZ, které spadají pod ministerstvo financí, a mediálního domu Mafra, který Babiš vlastní.

"Pokud se týká těch polostátních firem, tak tam chceme, aby se vytvořila určitá metoda a způsob, kterým by se garantovalo, že tam nedochází k nějakému ovlivňování," uvedl Zaorálek. Podle něj to má odstranit případné pochybnosti. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek k tomuto tématu řekl, že si v koalici vyjasnili, že "vlastně žádný střet zájmů se nekoná".

Z konfliktu zájmů kvůli partnerství firem a skupiny Mafra při pořádání konferencí minulý týden obvinil Babiše místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něho státní podniky přispívaly na byznys "továrníka Babiše", pod jehož ministerstvo spadají. Babiš poté střet zájmů odmítl s poukazem na to, že Mafra pořádá konference už léta. Doporučí prý ale firmě ČEPRO, aby tyto akce nepodporovala. Nabídl také, že vrátí peníze firmě ČEZ ze sponzorování akce, které se zúčastnil.

Celou záležitost chtěl projednat v koalici premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Pokládám za rozumné nastavit přísnější pravidla pro firemní marketing," uvedl.

Koalice se dohodla také na obměně dozorčí rady firmy ČEPRO, které dodávají firmy z Babišovy skupiny Agrofert biosložky do pohonných hmot. Zastoupení v této radě by podle Faltýnka měli získat lidovci a podle Zaorálka také opozice.

-čtk-