Do Rady ČT zvolen Váňa, exšéf mediální sekce ANO

středa, 27. května 2015, 15:22 Aktuality, TV MediaGuru

Novým členem Rady České televize bude vysokoškolský pedagog Daniel Váňa. Ve středu o tom rozhodli v tajné volbě poslanci, kteří jedno místo v radě nechali neobsazené. Ekonom a historik Váňa, který teorii mediální komunikace a také hospodářské dějiny přednáší na jedné z fakult Vysoké školy ekonomické, dostal 104 poslaneckých hlasů ze 166 odevzdaných. Váňa v minulosti působil jako mediální poradce KDU-ČSL, později jako šéf mediální sekce hnutí ANO.

Dost hlasů nezískali sportovní ředitel olympijského výboru a bývalý kanoista Martin Doktor, geolog Václav Cílek ani někdejší šéf Zemanova a Grossova premiérského kabinetu, publicista Zdeněk Šarapatka. O doplnění rady o posledního člena se Sněmovna pokusí na červnové schůzi. Předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO) poslancům řekl, že buď budou vybírat ze tří neúspěšných kandidátů, nebo jim mediální výbor bude muset nabídnout nové adepty.

Patnáctičlenná Rada České televize je orgánem, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontrolovat činnost ČT. Do její působnosti patří například právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií, schvalovat rozpočet a závěrečný účet nebo kontrolovat plnění rozpočtu ČT. Členové Rady jsou voleni na šest let, přičemž každé dva roky je volena jedna třetina členů.

Princip fungování a výběru členů do mediálních rad je dlouhodobě diskutovaným tématem. Politický výběr kandidátů nominovaných jednotlivými sdruženími kritizují občanské iniciativy i lidé z médií, kultury a dalších oborů. V letošním roce se očekává změna pravidel fungování těchto rad. Ministerstvo kultury již oznámilo práce na novele zákonů upravující obě veřejnoprávní média, přičemž návrh zákonů chce předložit do konce roku.

-čtk-