TV4you dostala od Rady pokutu 50 tis. Kč

pátek, 01. května 2015, 00:07 Aktuality, TV MediaGuru

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) uložila pokutu 50.000 korun spolku In4you za to, že prostřednictvím služby TV4you poskytoval on-line šíření některých televizních programů, aniž k tomu měl oprávnění. Rada o tom informovala v tiskové zprávě. Po nedávném rozhodnutí soudu jde o další krok vůči službě, která okamžitě po svém spuštění vyvolala nepříznivou reakci tuzemských televizí.

Za porušení zákona rada označila provozování převzatého vysílání bez oprávnění. Odmítla tak předchozí argumentaci provozovatele, který tvrdil, že v jeho případě nejde o vysílání, ale že jde pouze o technické řešení, které divákům umožňuje sledovat televizní programy, k nimž mají oprávnění, také na mobilních zařízeních.

Provozovatel služby přitom již v minulém týdnu zaznamenal neúspěch v soudním sporu s televizí Nova, poté co soud vyhověl žalobě komerční televize v plném rozsahu, tedy, že služba nakládající s TV programy bez souhlasu poskytovatele jedná protiprávně. Spolek In4you zatím neuspěl ani v souběžném sporu u Vrchního soudu, kde se snažil docílit zrušení předběžných opatření, která službu několik měsíců po spuštění zablokovala.

Bitva mezi TV4you a tuzemskými televizemi se rozhořela prakticky vzápětí po jejím spuštění loni v říjnu. Televize si stěžovaly, že nebyly požádány o souhlas se zařazením programů do nabídky a poukazovaly na to, že aplikace k jejich vysílání připojuje vlastní reklamu. Na podnět Novy a Primy byl nejprve zablokován internetový obchod společnosti Google, který aplikaci uživatelům nabízel. Na konci roku soud nechal zablokovat i samotné stránky.

Provozovatel TV4you argumentoval tím, že nešlo o vysílání v tradičním smyslu, ale jde pouze o technické řešení ke sledování programu na mobilním zařízení. Zablokování služby označil jako omezení svobodného podnikání a omezování práva občanů k volnému přístupu k informacím.

TV4you, za kterou stojí mj. bývalý ředitel České televize a ministr kultury Jiří Balvín, po dobu fungování služby nabízela 13 televizních stanic volně dostupných v pozemním vysílání v tabletech nebo smartphonech s operačními systémy Android a iOS. Po měsíci fungování měla podle provozovatele 10.000 řádně registrovaných uživatelů. Až čtyři pětiny připadaly na uživatele s Androidem.

-čtk-