Cenu K. H. Borovského získal Alexandr Mitrofanov

čtvrtek, 04. června 2015, 09:57 Aktuality, Tisk MediaGuru

Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2014 získal komentátor Práva Alexandr Mitrofanov. Oborná porota v čele s Martinou Riebauerovou ho ocenila za trvale vysoký standard komentářů k domácímu politickému dění a za osobitý pohled na události na Ukrajině a v Rusku. Cenu Opus Vitae porota udělila komentátorovi Českého rozhlasu Petru Nováčkovi. Ocenění si dnes převezmou v Havlíčkově Brodě. ČTK to sdělila Helena Hájková z pořádající Nadace Český literární fond.

Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let, se stali Tomáš Brolík z časopisu Respekt a Daniel Stach z České televize. Brolík podle Hájkové oslovil porotu zasvěcenými reportážemi z Ukrajiny, které nepostrádají velmi vypovídající obrazy a neobvyklou šířku záběru témat. Stach byl oceněn za rozhled a fundované vedení rozhovorů z oblasti vědy a současné civilizace v Hyde Parku na ČT24.

Letos potřetí udělila porota také Cenu Opus Vitae. Získal ji komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. Porota ho ocenila za to, že po celé čtvrtstoletí od listopadu 1989 výstižně, břitce, avšak přitom vždy noblesně a se smyslem pro historický přesah glosuje nejdůležitější události nejnovějších českých dějin.

Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž vedle Riebauerové letos zasedli Jan Bumba, Daniela Drtinová, Jan Šmíd, Jiří Pehe, Michal Komárek, Lukáš Jelínek, Libor Dvořák a Jaroslav Spurný. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 korun. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3333 korun.

Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila pošestnácté, od roku 2000 ji předává v Havlíčkově Brodě.

-čtk-