V Radě ČT může být Doktor, Cílek či Šarapatka

úterý, 16. června 2015, 14:58 Aktuality, TV MediaGuru

Zbývající volné místo v Radě České televize (ČT) budou mít šanci obsadit sportovní ředitel olympijského výboru a bývalý kanoista Martin Doktor, geolog Václav Cílek nebo někdejší šéf Zemanova a Grossova premiérského kabinetu Zdeněk Šarapatka. Usnesl se na tom dnes sněmovní volební výbor. Volba na sněmovním plénu by se měla uskutečnit podle předsedy volební komise Martina Kolovratníka (ANO) ve středu 8. července.

Doktor, Cílek a Šarapatka neuspěli ve finále předchozí dvoukolové volby. Poslanci tehdy vybrali jen vysokoškolského pedagoga Daniela Váňu. Pro postup navrhovaný Kolovratníkem, tedy že výbor navrhne Sněmovně tři neúspěšné kandidáty z minula, hlasovalo 11 ze 12 přítomných členů. Vítězslav Jandák (ČSSD), který se hlasování zdržel, před touto variantou varoval.

Patnáctičlenná Rada České televize je orgánem, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontrolovat činnost ČT. Do její působnosti patří například právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií, schvalovat rozpočet a závěrečný účet a kontrolovat plnění rozpočtu ČT. Členové Rady jsou voleni na šest let, každé dva roky je volena třetina členů.

-čtk-