Financial Times kupuje japonská Nikkei

čtvrtek, 23. července 2015, 17:45 Aktuality, Tisk MediaGuru

Novým majitelem ekonomického listu Financial Times (FT) se stane japonská společnost Nikkei. Firma Pearson ve čtvrtek oznámila, že se dohodla s japonskou firmou na prodeji své divize Financial Times Group, která vydává list FT, za 844 milionů liber (32,3 miliardy Kč). Součástí prodeje není podíl 50 procent v časopise The Economist, který rovněž FT Group vlastní, napsala agentura Reuters.

Nikkei je největší nezávislou mediální skupinou v Asii. Jejím hlavním produktem jsou noviny Nikkei.

Firma Pearson teprve ve čtvrtek potvrdila spekulace, že je v pokročilé fázi jednání o prodeji FT. Generální ředitel Pearsonu John Fallon v prohlášení uvedl, že Pearson byl téměř 60 let pyšným vlastníkem FT, ale v současném zpravodajském prostředí je nejlepším způsobem, jak zajistit novinářský a komerční úspěch FT, učinit z něj součást globální, digitální zpravodajské společnosti. Pearson se nyní podle něj zcela zaměří na své vzdělávací aktivity.

Bývalá generální ředitelka firmy Pearson Dame Marjorie Scardinová prohlašovala, že prodej FT se uskuteční jen "přes moji mrtvolu". Její nástupce Fallon, který se ujal funkce v lednu 2013, však tento slib nezopakoval, i když často říkal, že FT je nedílnou součástí komerční a strategické vize Pearsonu.

Do skupiny FT Group kromě věhlasných novin, které jsou tištěné na růžově losovém papíře, patří také Investors Chronicle, Banker, MandateWire, Money-Media a Medley Global Advisor.

List FT poprvé vyšel v roce 1888 jako čtyřstránkové noviny. Firma Pearson noviny koupila v roce 1957. V současnosti má FT 500 novinářů ve více než 50 místech po celém světě.

-čtk-