V ČR byla vyvinuta chytrá lavička, míří na Expo 2015

úterý, 29. září 2015, 14:25 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Společnost Full CapaCity ve spolupráci s ČVUT vyvinula chytrou lavičku s ekologickým provozem, která se snaží reagovat na stále častější potřebu lidí být online. Lavička CapaSitty poskytuje bezdrátové připojení k internetu a umožňuje nabíjet mobilní zařízení přes USB nebo prostřednictvím indukci. Zároveň neustále monitoruje kvalitu ovzduší. Všechny tyto funkce zajišťuje pouze pomocí čisté solární energie.

CapaSitty prozatím existuje pouze ve formě prototypu, který bude představen na Expo 2015 v Miláně, následně bude umístěn v prostorách Národní technické knihovny. Již nyní se však jedná o další výrobě. Zájem mají různé pražské městské části, ale i národní parky. „Náš původní plán byl vyrobit za rok 30 laviček, myslím si ale, že by jich mohlo být i sto,“ popisuje Jan K. Rolník, kreativní ředitel ze společnosti Full CapaCity. Distribuce je již připravena pro český, slovenský i maďarský trh.

Lavicka

Lavicka_2

Lavicka_3

K výrobě lavičky, která váží zhruba 400 kg, byl použit extra tuhý beton vyvinutá odborníky z Univerzitního centra energeticky efektivních budov, který je čtyřikrát pevnější než běžný stavební beton. Část lavičky je vyrobena z oceli a kovu, povrch je tvořen dřevem. „Při návrhu jsem kladla důraz, aby lavička byla praktická, funkční a aby vizuálně neznečišťovala okolí,“ přibližuje Zuzana Jirkalová, studentka průmyslového designu ČVUT.

Pořizovací cena lavičky se pohybuje mezi 90 a 140 tisíci korun. „Chtěli bychom s lavičkou dosáhnout i vyšší modularity či je propojit do určitého řetězu, a navýšit tak energetické možnosti,“ dodává Rolník.

-stk-