V Radě ČT je bývalý šéf kabinetů premiérů Šarapatka

středa, 16. září 2015, 15:14 Aktuality, TV MediaGuru

Novým členem Rady České televize (ČT) se stal Zdeněk Šarapatka, který vedl premiérské kabinety Miloše Zemana a Stanislava Grosse. Poslanci mu dnes dali v tajných volbách přednost mimo jiné před sportovním ředitelem olympijského výboru a bývalým kanoistou Martinem Doktorem. Patnáctičlenná rada veřejnoprávní televize tak bude kompletní, podobně jako Rada Českého rozhlasu a Rada pro rozhlasové a teevizní vysílání, uvedl předseda volebního výboru Martin Kolovratník (ANO).

Kromě Doktora byl Šarapatkovým protikandidátem geolog Václav Cílek. Ze 155 odevzdaných hlasů ale dostal jen deset, Doktor 44 a Šarapatka 93 hlasů.

Patnáctičlenná Rada České televize je orgánem, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontrolovat činnost ČT. Do její působnosti patří například právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií, schvalovat rozpočet a závěrečný účet a kontrolovat plnění rozpočtu ČT. Členové Rady jsou voleni na šest let, každé dva roky je volena třetina členů.

Poslanci také do Kontrolní rady Grantové agentury zvolili profesora Stanislava Labíka a docentku Věru Kalvodovou. V této radě tak zůstává jedno místo neobsazené.

Neúspěšná byla volba Kontrolní rady Technologické agentury. Poslanci do ní nezvolili ani profesora Václava Havlíčka, ani profesora Ivana Ohlídala, svého bývalého kolegu z ČSSD. Oba ale budou mít šanci ještě ve druhém kole volby. V této radě je třeba obsadit právě dvě místa.

Kvůli naplánovaným volbám poslanci museli před polední přestávkou přerušit schvalování zákonů. Nedostalo se tak například na novelu, která měla zabránit zaměstnávání učitelů jen na deset měsíců výuky nebo zákon o registru smluv.

-čtk-