Volební výbor se vrátí k Duhanově rezignaci

středa, 14. října 2015, 14:44 Aktuality, Rádio MediaGuru

Předseda Rady Českého rozhlasu Michal Stehlík ve středu vysvětloval poslancům události kolem rezignace generálního ředitele ČRo Petera Duhana. Vysvětlení si vyžádali členové sněmovního volebního výboru, který schválil výroční zprávu o hospodaření ČRo za loňský rok. K situaci v Českém rozhlasu se poslanci plánují vrátit na zasedání výboru, které se má konat 11. nebo 12. listopadu, kdy bude mít k dispozici materiály o kontrolní činnosti dozorčí komise ČRo. Rozhlas loni hospodařil se ziskem 1,2 milionu korun při výnosech 2,236 miliardy Kč.

Generální ředitel Duhan minulý týden oznámil rezignaci ke 3. listopadu. Učinil tak krátce před tím, než se mimořádně svolaná Rada ČRo měla zabývat možným porušením zákona kvůli zaměstnání jeho syna Andreje, jenž v Českém rozhlasu působil na pozici rešeršisty. Duhan v minulém týdnu uvedl, že ho k rezignaci vedou zdravotní důvody a zmínil také údajný tlak ze strany některých členů Rady ČRo a dozorčí komise.

"Toto je jediné formální a oficiální fórum, kde můžeme jako Sněmovna žádat o vysvětlení," řekl člen výboru Martin Kolovratník (ANO). Poukázal přitom na informace, které se objevily v souvislosti s Duhanovou rezignací a které se týkaly údajného porušení zákona i odměny vyplývající z takzvané konkurenční doložky. Poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD) poznamenal, že kolem rezignace šéfa rozhlasu je "mnoho zvláštních věcí". "Celou Sněmovnu překvapilo, že najednou v určitém momentu přijdeme na to, že někdo hřešil," řekl Jandák.

Takzvané "prozření" ohledně podezření na porušení zákona u Andreje Duhana, který byl v pracovněprávním vztahu k Českému rozhlasu několik let, vysvětlil Stehlík změnou ve složení dozorčí komise. "Nekontrolujeme 1464 zaměstnanců z hlediska osob blízkých. To, co se změnilo, je to, že dozorčí komise byla v tomto kalendářním roce nově převolena a jeden z jejích členů přišel s iniciativou tuto záležitost prověřovat," vysvětlil Stehlík. "Navíc chci zdůraznit, že se nejedná o jednu osobu syna generálního ředitele. Těch osob je tam zjistitelně víc. My teď zjišťujeme, koho všeho se může tento problém týkat," dodal. Upozornil také, že Duhanova rezignace byla datována o den dříve, než se konala mimořádná schůze.

Zástupci Rady ČRo a veřejnoprávního média se dnešního zasedání zúčastnili kvůli projednávání výroční zprávy o hospodaření Českého rozhlasu v loňském roce. V rámci rozpravy Kolovratník poukázal na některé události loňského roku, jako bylo zrušení sekce strategického rozvoje po rezignaci náměstka Jiřího Svobody. Náměstek René Zavoral v této souvislosti připomněl, že šlo o krok spojený s ukončením přechodného procesu, náplň sekce podle něj byla rozložena do ostatních částí. Jako nynější statutární zástupce šéfa rozhlasu poslancům vysvětloval také organizační změny u hudebních těles a nárůst personálních nákladů.

Vedle výroční zprávy ČRo dnes sněmovní volební výbor poslancům doporučil schválit také výroční zprávu o hospodaření České televize a výroční zprávu o činnosti a hospodaření České tiskové kanceláře za loňský rok.

-čtk-