Norsko si zadalo inzeráty, odrazuje imigranty

čtvrtek, 26. listopadu 2015, 15:05 Aktuality, Tisk MediaGuru

Norská vláda si kupuje inzertní prostor ve velkých afghánských denících a otiskuje tam výzvy odrazující Afghánce od cesty do Norska. V upozorněních mimo jiné varuje, že migranti nesplňující přísné podmínky pro udělení azylu v Norsku budou "nuceně vráceni do své vlasti".

"Imigrace v Norsku je přísně regulována," píše norská vláda v materiálech, které byly tento týden denně otiskovány například v anglicky psaném listu Afghanistan Times i v denících v jazyce dárí a objeví se tam i v pátek.

Z upozornění vyplývá, že Afghánci, kteří patří společně se Syřany a Iráčany k nejpočetnějším v nynější migrační vlně v Evropě, mají minimální šanci získat v Norsku status uprchlíka.

"Lidem z bezpečných částí Afghánistánu a těm, kteří dostali právo k pobytu v jiné zemi, bude žádost o azyl zamítnuta. Lidé z oblastí, které nejsou považovány za bezpečné, mohou být vráceni do jiných částí Afghánistánu," píše se v inzerátech.

Upozornění pak obsahuje podrobnosti o nedávném zpřísnění norské azylové politiky, včetně snížení příspěvků pro migranty v přijímacích centrech, komplikovanějšího udělování dočasných povolení k pobytu či omezení při sjednocování rodin.

S podobnou kampaní přišlo již dříve Dánsko, které se zaměřilo na libanonský tisk, napsal deník The Local.

-čtk-