Vydavatel Prague Post se obrátil na insolvenční soud

čtvrtek, 19. listopadu 2015, 12:24 Aktuality, Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Vydavatel anglicky psaného internetového magazínu a provozovatel webového portálu Prague Post se dostal do ekonomických potíží. Kvůli klesajícím příjmům z předplatného a inzerce se obrátil na insolvenční soud s žádostí o prohlášení úpadku. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

Úspěšné období The Prague Post, který se věnuje rovněž vydávání tematicky zaměřených tištěných průvodců, zažíval ještě v letech 2006 až 2009. Následná ekonomická krize pro titul znamenala úbytek čtenářů a s tím související pokles předplatného a příjmů z reklamy v týdeníku. Mezi nepříznivé faktory podle firmy patřil také obrat dosavadních zadavatelů reklamy směrem k ruskojazyčným a asijským zákazníkům.

V insolvenčním návrhu vydavatel uvedl, že se dostal do situace platební neschopnosti a předlužení. V současnosti totiž eviduje přes sto věřitelů, jejichž souhrnná výše pohledávek dosahuje 11,2 milionu, zatímco jeho majetek činí asi 1,3 milionu Kč.

Kvůli nepříznivému vývoji Prague Post již předloni ukončil tištěný týdeník a pokračoval pouze s elektronickou verzí. S tím souviselo také propouštění zaměstnanců. Letos v prvním a druhém čtvrtletí elektronický týdeník zaznamenal meziroční pokles prodejů o zhruba dvě pětiny. V roce 2013 celkové tržby za výrobky a služby činily 6,1 milionu Kč.

Anglicky psaný týdeník The Prague post začal vycházet v roce 1991. Podle obchodního rejstříku je většinovým vlastníkem společnosti Američan Monroe Luther.

-čtk-