Komárek: Kauza s emaily může ovlivnit volbu v ČRo

středa, 13. ledna 2016, 11:24 Aktuality, Rádio MediaGuru

Členové sněmovního volebního výboru dnes nechválili program schůze, na které měl předseda rady Českého rozhlasu (ČRo) Petr Šafařík vysvětlovat svou e-mailovou korespondenci premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Šafařík se z jednání na poslední chvíli omluvil kvůli nemoci. Zprávy byly zveřejněny po hackerském útoku na e-mailový účet premiéra.

V údajných e-mailech Šafařík píše Sobotkovi o dění v Radě ČRo, o průběhu volby prozatímního ředitele ČRo a následně i o volbě řádného generálního ředitele místo Petera Duhana, který loni v říjnu odstoupil.

"Chování pana Šafaříka je nemožné, skrývá se a neřekne jednoznačně, že ty maily psal nebo nepsal. Já po něm tuto odpověď budu vyžadovat," uvedl předseda volebního výboru Martin Komárek (ANO). Výbor se měl podle něj zabývat alespoň názory radních ČRo, kteří na jednání výboru přišli. Dodal, že kvůli uniklým e-mailům hrozí podezření, že bude nadcházející volba generálního ředitele ČRo zpolitizovaná.

K tomuto názoru se připojil i místopředseda výboru Vítězslav Jandák (ČSSD). „Kdyby nebylo před volbou generálního ředitele, tak tu nesedíme, ale protože je ta volba, zvednu ruku pro program, mělo by se o tom mluvit," uvedl.

Někteří poslanci, jako Miroslava Němcová (ODS), Jan Birke nebo Jan Chvojka (oba ČSSD) se odmítli zabývat ukradenými informacemi. Birke uvedl, že je kvůli zveřejněným e-mailům pozvaný na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), protože zřejmě unikly i jeho e-maily Sobotkovi. Němcová nespatřovala ve svolání jednání výboru smysl, neboť informace od Rady Českého rozhlasu, o které se mělo jednat, nebyla k dispozici.

Místopředsedkyně výboru Nina Nováková (TOP09) považuje za důležité oddělit případ ukradených emailů premiéra, absenci předsedy Rady ČRo Šafaříka na středečním jednání volebního výboru a volbu generálního ředitele Českého rozhlasu. „Nevyplývá z toho, že generální ředitel je vybírán podezřelým způsobem," uvedla.

Komárek na následné tiskové konferenci řekl, že bude interpelovat premiéra Sobotku ve věci Šafaříkova chování, i když, jak dodal, nechce premiéra do této věci zatahovat. Zopakoval, že chce od Šafaříka slyšet, zda e-maily byly autentické. Šafařík ho prý v úterý večer informoval, že má virózu. "My jak víme, viróza je oblíbená politická nemoc, možná se pan Šafařík obával, že nás svým neduhem nakazí," poznamenal s tím, že tuto obavu považuje za zbytečnou.

Šafařík byl v době, ze které údajná e-mailová komunikace pochází, nejprve řadovým členem rozhlasové rady a pak jejím předsedou. Šafařík tvrdí, že e-maily s jeho jménem nejsou autentické. Podle některých poslanců by měl šéf rady v případě pravosti e-mailů odstoupit.

-mav-, -čtk-