AKA: Limity na volební kampaně byznys nepoškodí

středa, 24. srpna 2016, 15:28 Aktuality, Reklama MediaGuru

Limity na kampaně politických stran by neznamenaly pro kreativní průmysl ekonomické ohrožení, myslí si profesní Asociace komunikačních agentur (AKA). Komunikační agentury by musely počítat s omezeními ve strategických plánech, ale limity jsou podle AKA tak velkorysé, že to nejspíše nepovede ke snížení počtu použitých komunikačních metod nebo mediatypů. Omezení už dnes vyplývají spíše z ekonomické kondice politických subjektů. „Komunikační agentury budou vytvářet stejný počet kreativních výstupů, mohou se však snížit dotace do jednotlivých medií,“ říká předseda Marek Hlavica, Asociace komunikačních agentur.

AKA dodala, že větší problém mohou být limity právě pro média. „Cena za reklamní prostor se sjednává individuálně. Může být odlišná pro různé politické subjekty. Jinými slovy – za stejné peníze dostane jedna strana méně a druhá více,“ uvedla AKA.

Návrh novely volebních zákonů počítá s tím, že v případě voleb do Sněmovny bude moci každé kandidující uskupení za kampaň utratit maximálně 90 milionů korun. V případě krajských voleb má být limit stanoven na 7 milionů korun na kraj. Kandidáti na senátora by podle návrhu nesměli dát za kampaň více než 2,5 milionu korun. Padesátimilionový strop pro evropské volby by nadále měli dodržovat i kandidáti na prezidenta. Novela zatím neprošla Senátem, ten ji ve středu vrátil Sněmovně. -mav-