Praha chce regulaci reklamy v památkové rezervaci

pondělí, 01. srpna 2016, 07:37 Aktuality, Outdoor MediaGuru

Praha chystá regulaci reklamy v pražské památkové rezervaci. Platit by měla od ledna příštího roku. V rozhovoru s ČTK to řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Až na výjimky bude zakázána reklama o rozměrech do jednoho metru čtverečního, která visí na sloupech trakčního vedení nebo veřejného osvětlení. Návrh v srpnu projedná rada hlavního města.

Kromě pražské památkové rezervace, tedy historického centra metropole, bude zákaz platit i pro vesnické památkové rezervace Ruzyň a Stodůlky. Bez reklamy na stožárech budou třeba i náplavky, mosty a parky. Výjimku budou mít některá místa na magistrále, tedy třeba Wilsonova, Legerova nebo Sokolovská ulice, a dále Patočkova ulice a ulice Milady Horákové. Taková reklama ale bude muset mít přesně stanovený formát. Zákaz se bude vztahovat i na osvětlení reklamy. V tomto případě bude mít výjimku magistrála a Jižní spojka.

Náměstkyně řekla, že v plánu je také regulace černé reklamy, především přenosných reklamních nosičů. „Institut plánování a rozvoje dostane za úkol vypracovat pravidla pro nízkonákladovou reklamu, aby na ní dosáhli i pořadatelé nekomerčních akcí a rovným dílem i strany před volbami,“ uvedla. „Návrh je sice kompromisem, přesto dojde k omezení vizuálního smogu a rozhodně přispěje k lepšímu pocitu při pohybu městem. V budoucnu chceme kromě nového mobiliáře sjednotit i vzhled různých navigačních prvků,“ doplnila.

Regulace reklamy se netýká reklamních ploch, které má v rámci smlouvy s hlavním městem na starosti francouzská společnost JCDecaux. Firma spravuje městské lavičky, zastávky MHD, odpadkové koše a reklamu na nich do roku 2021. Politici i konkurence v minulosti opakovaně zpochybnili výhodnost smlouvy pro město. Smlouva ale zatím revidována nebyla.

Pražská památková rezervace je největší městskou památkovou rezervací v Česku a jednou z největších na světě. Zahrnuje historické jádro Prahy, konkrétně Staré Město, Josefov, Malou Stranu, Hradčany s Pražským hradem, Nové Město s Vyšehradem. Z malé části pak Vinohrady Holešovice, Podolí a Smíchov.

-čtk-