MEC: Generace Y opouští TV méně než na Západě

pondělí, 23. ledna 2017, 07:00 Aktuality, TV, Výzkum MediaGuru

Generace Y, anglicky označovaná také jako millenials, tráví sledováním televize méně času. V meziročním srovnání došlo ve všech středoevropských zemích k několikaprocentnímu poklesu průměrné denní doby sledování televize u této cílové skupiny. Podle analýzy MEC je pokles sledování televize korelován se zvyšující se nabídkou služeb placeného videoobsahu.

Průměrná denní doba sledování televize u lidí Generace Y (mladí lidé ve věku 13-29 let) poklesla v různých zemích střední a východní Evropy o 3 až 13 procent. Podobný pokles byl i mezi těmi, kteří uvedli, že se na televizi dívají každý den. Data za Českou republiku vykazují 3% pokles průměrné denní sledovanosti. Z celého regionu jde o pokles nejnižší. Generace Y v ČR tráví denním sledováním televize 101 minut (1 hodinu a 41 minut).

Průměrná doba sledovanosti TV ve střední a východní Evropě, 13-29 let

mec_ats

Jiná je situace v některých zemích západní Evropy. Ve Švédsku klesla průměrná denní sledovanost u Generace Y o 17 % (na 64 minut denně), v Norsku a Nizozemí o 14 %. V těchto zemích tradiční televize čelí silné konkurenci ze strany služeb placeného videoobsahu.

Pokles v popularitě tradiční televize není tak významný v těch zemích západní Evropy, kde jsou služby placeného videoobsahu méně úspěšné. Francie a Německo jsou pod průměrem západní Evropy v množství předplatitelů placeného videoobsahu mezi uživateli internetu.

Průměrná doba sledovanosti TV v západní Evropě, 13-29 let

ats_ze

"Zdá se, že služby placeného videoobsahu jsou zatím největším konkurentem, kterému kdy tradiční televize čelila. U mladé generace může dojít ke změně způsobu, jakým budou televizi sledovat. Mladí lidé zároveň nevnímají bariéry, které starší generace vůči placenému videoobsahu mohou mít,” říká Anna Lubowska, regionální CEO v MEC.

-mav-