Českou hrou roku 2016 je třetí díl Samorost

neděle, 12. února 2017, 08:40 Aktuality MediaGuru

V hlavní kategorii ankety Česká hra roku 2016 zvítězila hra Samorost 3 od studia Amanita Design. Nejlepší hrou roku pro mobilní platformy se stal titul Chameleon Run. Během slavnostního předávání cen v pražském Divadle Bez zábradlí uspěly i hry Dark Train, Warfriends, Brány Skeldalu 3 a American Truck Simulator.

Samorost 3 zvítězil ve třech kategoriích a stal se tak nejúspěšnější hrou večera. Vedle hlavního ocenění za celkově nejlepší českou hru roku získal projekt studia Amanita Design i ceny za nejlepší hru pro PC a konzole a nejlepší audio doprovod.

Samorost 3
Samorost 3

„Studio Amanita Design dlouhodobě dokazuje svou kvalitu a patří mezi jedny z nejúspěšnějších českých vývojářských týmů, navzdory tomu, že nevyvíjí tituly pro tradiční herní publikum,“ uvedl předseda poroty České hry roku 2016 Martin Bach. Hry Samorost 3 se podle informací tvůrců prodalo celosvětově více než 300 tisíc kusů.

Velkého komerčního úspěchu (přes 400 tisíc prodaných kopií) se ve světě dočkala i hra Chameleon Run, jejíž tvůrci z týmu Hyperbolic Magnetism si z ankety Česká hra roku 2016 odnesli hned dvě ceny. Vedle prestižní kategorie Nejlepší herní design získali i cenu pro nejlepší mobilní hru roku a navázali tak na zahraniční úspěch, kdy v loňském roce obdrželi od firmy Apple Apple Design Award.

Během slavnostního večera se ocenění dočkaly i kamionová simulace American Truck Simulator od SCS Software uspěla v kategorii Největší technologický přínos, cenu v kategorii Nejlepší vizuální stránka si odnesli tvůrci ze studia Paperash za netradiční logickou hru Dark Train a nejlepší příběh měla podle porotců ankety hra Brány Skeldalu 3: Sedm mágů od Napoleon Games.

Sedmý ročník ankety Česká hra roku rovněž otevřel Síň slávy českých her. Do ní byli uvedeny tři legendy české herní vývojářské scény, František Fuka, Tomáš Rylek a Miroslav Fídler. Ti prosluli především v 80. letech jako autoři her pro osmibitové počítače ZX Spectrum a stáli tak u samotného zrodu vývoje her v České republice.

Kompletní výsledky České hry roku 2016

Největší naděje – WarFriends, About Fun

Nejlepší audio doprovod – Samorost 3, Amanita Design

Nejlepší vizuální stránka – Dark Train, Paperash Studio

Nejlepší příběh – Brány Skeldalu 3: Sedm mágů, Napoleon Games

Nejlepší herní design – Chameleon Run, Hyperbolic Magnetism

Největší technologický přínos – American Truck Simulator, SCS Software

Mobilní hra roku 2016 – Chameleon Run, Hyperbolic Magnetism

PC a konzolová hra roku 2016 – Samorost 3, Amanita Design

Česká hra roku 2016 – Samorost 3, Amanita Design

Sín slávy českých her – František Fuka, Miroslav Fídler a Tomáš Rylek

-mav-