Obrat affiliate v ČR a SR letos atakuje 3 mld. korun

čtvrtek, 23. března 2017, 07:52 Aktuality, Marketing MediaGuru

Celkový objem trhu online affiliate marketingu e-shopů v České republice a na Slovensku činil v roce 2016 dle odhadů společnosti VIVnetworks.com 2 až 2,5 miliardy korun. Letos by měl atakovat hranici tří miliard.

Československá affiliate síť VIVnetworks.com v loňském roce provedla přes milion transakcí v celkové hodnotě vyšší než 1,5 miliardy korun. Ve srovnání s rokem předchozím šlo o 36% růst, a to především díky řadě nových inzerentů z retailu, především módy, nábytku a lékáren, i nových partnerů, kteří se do sítě připojili. Podobný vývoj očekává společnost i letos a plánuje překonat hranici 2 miliard korun.

V USA, kolébce tohoto typu marketingu, dosáhly affiliate prodeje v roce 2016 hodnoty 4,5 miliardy dolarů. Affiliate marketing zde ovlivnil 14 % všech internetových nákupů, což představuje 39 miliard z celkových 279 miliard dolarů tržeb realizovaných v online prostředí. E-mailové newslettery přitom zodpovídají v USA podle stejných statistik za 17 % a organické vyhledávání za 19 % internetových objednávek.

„Affiliate marketing patří globálně mezi nejdůležitější složky online marketingového mixu a jeho důležitost dále poroste s tím, jak se zvyšuje rozmach e-commerce, a to jak ve světě, tak i u nás,“ říká Vladan Hejnic, ředitel společnosti VIVnetworks.com, a dodává: „Pozorujeme, že vedle tradičních e-komerce firem se o tento obor začínají zajímat i firmy z jiných segmentů trhu, například z bankovnictví, sdílených služeb typu Airbnb či Uber, potravin, či dokonce recruitmentu.“

Problematice affiliate reklamy se věnuje Affiliate konference, jejíž 10. ročník se uskuteční 4. dubna 2017 v Praze. Více na www.affiliatekonference.cz/program.

-stk-