Novela upravující přechod na DVB-T2 míří ke schvalování

čtvrtek, 27. dubna 2017, 08:03 Aktuality, TV MediaGuru

Sněmovna propustila do závěrečného schvalování novelu zákona o elektronických komunikacích, která má řešit přechod na nový formát digitálního televizního vysílání ve formátu DVB-T2. Dotýká se také mobilních operátorů, posiluje postavení Českého telekomunikačního úřadu, má posílit práva spotřebitelů a zvyšuje pokuty. Zatímco hospodářský výbor podpořil jen jeden pozměňovací návrh, poslanci jich do druhého čtení navrhli deset. Novelu by měli schvalovat v květnu.

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) řekl poslancům, že vláda se snaží, aby se přechod na DVB-T2 odehrál sociálně citlivě. Poslancům také vysvětloval, že přechod na nový formát je nutný, protože ČR musí kvůli dodržení mezinárodních závazků uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro mobilní služby a musí tak postupovat koordinovaně se sousedními zeměmi. Pokud by tak neučinila, hrozily by jí podle něj mezinárodní arbitráže. Uvolněním zmíněného pásma by ale dopadlo na domácnosti v příhraničních oblastech, a proto je potřeba jim zajistit jinou formu nezpoplatněného televizního vysílání, jinak by o ni přišly.

Hospodářský výbor přijal návrh, který stanoví, že ukončení vysílání v dosavadním formátu DVB-T může vláda stanovit nejpozději na 1. únor 2021. Poslanec Ivan Adamec (ODS) dnes navrhl zvýšit některé pokuty za prohřešky mobilních operátorů, chce ale z novely vypustit možnost stanovit pokutu procentem z obratu firmy. Argumentuje například tím, že tento způsob je bezprecedentní a likvidační. Jeho stranický kolega Marek Benda navrhl mimo jiné z novely vypustit zcela tu část, která řeší přechod na DVB-T2, chce také, aby se nové licence prodávaly v dražbě.

Leo Luzar (KSČM) chce mimo jiné, aby výpovědní lhůta u smluv s mobilními operátory nesměla překročit 30 dní. Firmy to podle něj znemožní odrazovat zákazníky od odchodu ke konkurenci prodlužováním výpovědní lhůty. Do zákona chce také vložit opatření, aby zákazník musel výslovně souhlasit s prodloužením smlouvy uzavřené na dobu určitou, jinak by se automaticky změnila ve smlouvu na dobu neurčitou.

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09 a Starostové) navrhuje, aby Česká televize musela nabízet při vysílání zahraničních dabovaných filmů nebo seriálů také jejich alternativu v původním znění s titulky.

-čtk-