Sobotka odmítl kritiku operátorů k DVB-T2

sobota, 20. května 2017, 09:03 Aktuality, TV MediaGuru

Satelitní operátoři v inzerátech v pátečním tisku kritizovali novelu upravující přechod na nový formát pozemního televizního vysílání DVB-T2. Podle nich bude přechod stát domácnosti miliardy korun, frekvence dostanou zdarma soukromé firmy a státu prý bude hrozit arbitráž. Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Františka Kotrby ale změny vycházejí z mezinárodních dohod a zajistí, aby lidé nepřišli o možnost příjmu televize zdarma.

Inzerát v Mladé frontě Dnes, jehož zadavatelem je Česká asociace satelitních operátorů, uvedl, že lidé budou muset kvůli změně vysílání zaplatit za nákup televizí či set-top boxů pět miliard korun. Kvůli novele také podle asociace připadnou soukromým firmám vysílací frekvence za 11 miliard. "Proč premiér hrne naše peníze soukromým firmám?" píše se v inzerátu. Členy asociace jsou například firmy Digi CZ nebo M7, která stojí za satelitní televizí Skylink.

"Inzerát v novinách je nepravdivý. Nebudu podléhat lobbistickým zájmům. Přijetím novely mohou všichni jen získat - moderní televizní vysílání, rychlý mobilní internet a lepší ochranu zákazníků proti mobilním operátorům," sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle ministerstva průmyslu a obchodu, které je předkladatelem novely, až 60 procent obyvatel Česka přijímá bezplatné vysílání přes pozemní vysílače, které tak konkuruje placenému satelitnímu vysílání. "Je tudíž obchodním zájmem (platformy satelitního vysílání) narušit rovnováhu na trhu distribuce televizního vysílání ve svůj prospěch," oznámil mluvčí ministerstva.

"Částka za vysílací frekvence '11 mld. Kč' (uvedená v inzerátu) je naprosto lživá, neboť z důvodu veřejného zájmu byly kmitočty pro zemské televizní vysílání udělovány bezplatně," doplnil Kotrba. Změna vysílací technologie podle něj bude vyžadovat výměnu televizí a set-top boxů, což domácnosti přijde na stovky až tisíce korun. "Náklady však budou rozloženy v čase, v němž bude zároveň šířeno zemské televizní vysílání ve formátu DVB-T a DVB-T2. Tím se zohlední pravidelná obnova televizních přijímačů a minimalizují se mimořádné náklady občanů," doplnil.

Přechod na DVB-T2 podle ministerstva vychází z mezinárodních dohod. "Česká republika musí reagovat na rozhodnutí Světové telekomunikační unie, která chce využít pásmo 700 MHz pro rychlý mobilní internet na celém světě. Evropská komise chce, aby uvolnění pásma proběhlo do poloviny roku 2020," sdělil mluvčí. Arbitráže, o kterých píší satelitní operátoři, by proto podle ministerstva naopak hrozily, pokud by novela nebyla přijata.

Novelou zákona o elektronických komunikacích se bude v květnu zabývat Sněmovna. Formát DVB-T2 umožňuje vysílat více televizních programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Kromě přechodu na DVB-T2 se novela dotýká i mobilních operátorů, posiluje postavení Českého telekomunikačního úřadu, má posílit práva spotřebitelů a zvyšuje pokuty.

-čtk-