NSS zrušil pokutu 1,8 mil. Kč za reklamu na Allivictus

středa, 30. srpna 2017, 13:40 Aktuality, TV MediaGuru

Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), kterým byla uložena pokuta 1,8 mil. korun za televizní reklamu na přípravek Allivictus (česnekový přípravek).

RRTV je toho názoru, že přípravku Allivictus reklama připisovala účinky, které se mohou v reklamě pojit pouze s léčivy. „Reklama na doplněk stravy nikdy nesmí tvrdit, že daný produkt má nějaké léčebné efekty nebo že je prevencí onemocnění, a to i kdyby takové účinky skutečně měl,“ zdůraznil Ivan Krejčí, předseda RRTV. Podle jeho slov je důvodem tohoto zákonného omezení, aby se spotřebiteli nestalo, že na základě reklamy zamění doplněk stravy za lék, který prošel nezbytnými klinickými testy a jehož účinnost byla řádně prokázána.

allivictus

Nejvyšší soud v odůvodnění uvedl, že v reklamě uváděné vlastnosti jsou česneku obecně připisovány širokou veřejností a jsou proto obecně známé.

RRTV se nad rozhodnutím Nejvyššího soudu pozastavila. „Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu znamená bezprecedentní snížení ochrany českých spotřebitelů,“ řekl Krejčí.

Rozsudek Nejvyššího správního soudu je podle RRTV významný nejen ve vztahu k jedinému správnímu řízení a konkrétní problematické reklamě, ale i z hlediska základních principů regulace reklamy na doplňky stravy. Ty jsou v rámci Evropské unie nastaveny nařízením, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, a jímž je Česká republika vázána.

Reklama propagovala Allivictus jako přípravek, který podporuje imunitní systém, léčí chřipku a infekce a má pozitivní vliv v průběhu léčby rakoviny. Osobní zkušenost s jeho užíváním během chemoterapie pak zdůrazňoval mistr České republiky v badmintonu Petr Koukal.

-mav-