Spor o obaly: Vrchní soud potvrdil práva Podravce

čtvrtek, 10. srpna 2017, 16:10 Aktuality, Marketing MediaGuru

Vrchní soud v Praze potvrdil rozhodnutí soudů nižší instance a přiznal potravinářskému koncernu Podravka zadostiučinění ve výši 200 tisíc Kč v soudním sporu o porušování práv k ochranné známce a o nekalé soutěži se společností Pěkný – Unimex patřící do skupiny polského výrobce potravin Prymat. Předmětem sporu bylo napodobování designu obalů kořenících směsí Podravka polskou značkou Kucharek dodávanou na český trh firmou Pěkný – Unimex.

Soudy již během dřívějších jednání uznaly, že podobnost obalu Kucharek je dána zejména jeho grafickým ztvárněním a specifickou barevnou kombinací napodobující chráněný obal Podravka. Výrobek Kucharek nesmí být v České republice nabízen v obalech napodobujících modrý obal univerzální kořenící směsi Podravka a zboží v těchto obalech bylo staženo z trhu. Podle pravomocných soudních výroků značka Kucharek napodobováním obalů Podravky zneužívá mnohamilionové výdaje na vývoj obalů a na reklamu, které Podravka k propagaci svého brandu v České republice každoročně vynakládá.

Podravka_Kucharek

Vrchní soud v posledním rozsudku uvedl, že není pochyb o tom, že firma Pěkný - Unimex neoprávněně zasáhla do práv k ochranným známkám skupiny Podravka a dopustila se jednání nekalé soutěže.

„Soud rozhodl o přiznání přiměřeného zadostiučinění, což ovšem není náhradou škody. Protože značka Kucharek i nadále pokračuje v přiživování se na dobrém jméně značky Podravka tím, že neustále provádí pouze drobné úpravy obalů svých výrobků, zvažujeme další právní kroky,“ říká Marko Vitelj, který je od července novým předsedou představenstva společnosti Podravka - Lagris.

-mav-