Česká Elle a Marianne nejsou součástí Křetínského nákupů

úterý, 24. dubna 2018, 08:00 Tisk MediaGuru

Tuzemské verze Elle a Marianne nejsou součástí jednání, kterou vede Czech Media Invest.

Zdroj: Repro titulní stránky Elle a Marianne

Zdroj: Repro titulní stránky Elle a Marianne

Tuzemské verze časopisů Elle a Marianne, jejichž vydávání na českém trhu zajišťuje vydavatelství Burda Praha, nejsou součástí vyjednávané transakce společnosti Czech Media Invest Daniela Křetínského.

Jak jsme informovali v minulém týdnu, Křetínský jedná s Lagardere o odkoupení francouzského časopisu Elle a dalších šesti magazínů. Jednání vede také o koupi francouzského společensko-politického týdeníku Marianne.

Vyjednávaná transakce se ale netýká časopisu Elle na českém trhu, která zde vychází v licenci americké mediální společnosti Hearst

Na českém mediálním trhu se totiž začaly množit spekulace, že tuzemská verze Elle je rovněž součástí vyjednávané transakce, což není pravda. „Burda Praha nemá s držiteli licencí na vydávání Elle v jiných zemích majetkově ani smluvně nic společného," potvrdila MediaGuru.cz generální ředitelka Burdy Praha Petra Fundová.

Ženský měsíčník Marianne ani v licenci na českém trhu nevychází a s francouzským týdeníkem jej spojuje jen stejné jméno. „Francouzský společensko-politický týdeník nemá nic společného s původním českým měsíčníkem pro ženy Marianne vydávaným Burdou Praha," dodala Fundová.

Investice do médií považuje český miliardář Daniel Křetínský za svou občanskou povinnost vzhledem k potížím, kterým tradiční sdělovací prostředky v současnosti čelí. Podnikatel to řekl v rozhovoru s francouzským deníkem Le Figaro.

„Vlna populismu a nacionalismu v Evropě je částečně výsledek ekonomického oslabení tradičních médií," upozornil Křetínský, podle kterého tisk také čelí konkurenci ze strany velkých internetových obrů Google, Apple, Facebook a Amazon, známých pod zkratkou Gafa. Navíc právě na webu kvete klamavý obsah od problematických zdrojů, které nahlodávají důvěru běžných lidí v informace.

„Mám významný osobní majetek a chtěl jsem investovat do českého tisku, abych mu zajistil vzhledem k těmto výzvám budoucnost. Objevil jsem v něm vzrušující odvětví," sdělil Křetínský.

Na dotaz, proč chce investovat ve Francii, kde je trh s časopisy „komplikovaný", odpověděl: „Mám dostatečně komfortní ekonomické postavení, abych si mohl dovolit vybírat, aniž bych byl motivován lákavým ziskem". Poukázal na „silné emoční vazby k Francii", kde studoval na dijonském lyceu, a na snahu získat mezinárodní věhlas pro svou mediální skupinu Czech Media Invest (CMI). Navíc podle něho může být sdílení zkušeností přínosem pro české noviny. Pokud jde o výběr titulů, časopis Marianne si vybral z občanského přesvědčení, ač není Francouzem. K subjektům společnosti Lagardère řekl, že věří v nalezení solidního obchodního modelu. Zejména časopisu Elle chce umožnit, aby byl více digitalizován.

„Mám velkou úctu k těmto časopisům a k práci jejich týmů. Není v našem zájmu poškodit tyto značky. S tímto dědictvím se bude zacházet s opatrností a respektem," řekl také Křetínský, aby podle Le Figaro zažehnal obavy zaměstnanců médií z nového majitele.

„Jsme tady, abychom pomohli rozvíjet tyto tituly a umožnit jim hledět klidně do budoucnosti," dodal český podnikatel, který chce do těchto časopisů dál investovat a v Marianne dokonce možná posílit redakci. V médiích společnosti Lagardère se o zaměstnaneckých místech hodně diskutuje. V prodávaných společnostech je 700 zaměstnanců, které znepokojilo, že jméno budoucího majitele se objevilo v takzvaných Panamských dokumentech (Panama Papers), protože údajně vlastnil firmu na Britských Panenských ostrovech. Podnikatel ke kauze uvedl, že v Karibiku má pouze legální loď.

-mav-, -čtk-