DPP: euroAWK má podle soudu vyklidit CLV plochy z metra

středa, 28. listopadu 2018, 07:25 Outdoor , Aktualizováno MediaGuru

Rozhodnutí Městského soudu v Praze je podle DPP pravomocné a nelze se proti němu odvolat.

Foto: euroAWK

Foto: euroAWK

Městský soud v Praze pravomocně rozhodl, že společnost euroAWK musí z prostor metra odstranit všechny reklamní city light vitríny. Sdělila to mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková. Podnik vypověděl firmě euroAWK smlouvu k dubnu 2013. Firma ale výpověď neakceptovala a dál inkasovala peníze od inzerentů. DPP na ni proto podal žalobu, kterou se domáhal vyklizení ploch. Firma euroAWK zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Naše úsilí o zvýšení výnosů pro DPP z pronájmu reklamních ploch se vyplácí. Společnost euroAWK bude muset do měsíce po doručení rozsudku odklidit city light vitríny z prostor pražského metra. Verdikt městského soudu je pomyslnou tečkou ve sporu, který s euroAWK vedeme od roku 2014,“ uvedl generální ředitel DPP Martin Gillar.

DPP letos na jaře nabídl plochy v dvoukolovém poptávkovém řízení. Přihlásilo se devět uchazečů včetně euroAWK. Vítězem se stala společnost BigBoard, která nabídla za roční provoz jedné CLV obrazovky 38 563 korun. EuroAWK platila 9200 korun ročně a nyní musí vyklidit 1 200 ploch.

Reklamní společnost euroAWK zvažuje však kvůli rozsudku Městského soudu v Praze dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle firmy nelze dodržet soudem určenou lhůtu na odstranění nosičů. ČTK to sdělil mediální zástupce firmy Michal Peterka. Dovolání samo o sobě však nemá odkladný účinek. Nejvyšší soud ale může na návrh takzvaně odložit vykonatelnost pravomocného rozsudku. EuroAWK bude po dopravním podniku (DPP) rovněž chtít náhradu škody za poškození dobrého jména. Podnik vypověděl firmě euroAWK smlouvu k dubnu 2013.

„Pokud bychom měli soudem uložené povinnosti dostát a ve stanovené lhůtě všechna reklamní zařízení odstranit, muselo by s ohledem na bezpečnost cestujících v metru dojít k uzavření provozu celého metra na všech jeho trasách, a to minimálně na dobu jednoho měsíce. Vzhledem k tomu, že se jedná o více než 1 200 reklamních ploch, nelze tuto povinnost během tak krátké doby jiným způsobem splnit,“ vysvětlila jednatelka společnosti euroAWK Bärbel Nieten.

Rozsudek Městského soudu v Praze potvrdil verdikt Obvodního soudu pro Prahu 10 z loňského prosince. Tehdy Bärbel Nietenová na dotaz ČTK uvedla, že má firma platnou smlouvu a odvolá se. Proti nynějšímu rozsudku se už odvolat nelze.

DPP se soudí i s další reklamní společností Rencar, s níž uzavřel v roce 1997 ohledně reklamy v MHD dohodu, která má trvat do roku 2031. Podle DPP je smlouva neplatná a po firmě chce peníze za neoprávněné využívání ploch. Rencar s tím nesouhlasí. Soud v tomto případě ještě nerozhodl.

Společnost euroAWK je pobočkou mezinárodní sítě společnosti AWK se sídlem v Německu. V ČR podniká ve venkovní reklamě.

Aktulizováno dne 28. 11. k 18. hodině o vyjádření společnosti euroAWK.

-čtk-