Petrová: iDnes.cz se rozšíří hlavně o obsah pro ženy

středa, 17. dubna 2019, 13:30 Internet & Mobil MediaGuru

Příchod titulů od Bauer Media se odrazí i v internetové nabídce mediální skupiny Mafra, konkrétně na portálu iDnes.cz.

Naděžda Petrová, foto: Mafra

Naděžda Petrová, foto: Mafra

Především o ženský obsah se rozšíří nabídka zpravodajského serveru iDnes.cz, uvedla v odpovědích na dotazy MediaGuru.cz šéfredaktorka iDnes.cz Naděžda Petrová. Mafra tak bude i na internetu chtít těžit z nového obsahu, ke kterému si otevřela cestou akvizicí titulů vydavatelství Bauer Media v loňském roce. Rozšiřování obsahu si ale vyžádá změny ve struktuře iDnes.cz. „Chceme zpřehlednit celý iDnes.cz, změn tedy nedozná jen titulní strana. Vznikne několik základních obsahových segmentů, do kterých se zařadí současné rubriky. Základní členění představuje Zpravodajství, Sport, Ona a Pro muže. Vlastní prostor mají i iDnes.tv a Expres.cz,“ přiblížila Petrová.

V odpovědích dále uvedla, že iDnes.cz opustil myšlenku na zavedení kontinuálního zpravodajského kanálu a zpravodajský videoobsah bude dále rozvíjet především pomocí zpravodajských videí, pořadem Rozstřel nebo přímými přenosy. Šéfredaktorka zároveň potvrdila, že s placeným obsahem přijde i iDnes.cz, bližší informace ale zatím nejsou známy.

Plné odpovědi Naděždy Petrové můžete číst níže.

Otázky pro Naděždu Petrovou

Předseda představenstva Mafra Štěpán Košík mluvil v loňském roce o tom, že akvizice Bauer Media přinese mediální skupině mj. změny na portálu iDnes.cz, konkrétně na její domovské stránce. O jaké změny půjde a jak se obsah Bauer Media na iDnes.cz začlení?

Mafra je po akvizici největším multimediálním domem na českém trhu, celkem svými tituly osloví 3,6 mil. čtenářů. Po akvizici posílí v rámci skupiny především obsah pro ženy a my si slibujeme, že tím do značné míry posílí stávající obsah iDnes.cz. Zároveň se tak na naše stránky dostane obsah, který jsme zatím neměli. Znamená to, že se rozšíří obsah OnaDnes.cz a také společenských rubrik jako Revue, ale i Expres.cz.

Vzniká tak potřeba poněkud upravit strukturu obsahu portálu na titulní straně, aby byl jasný a přehledný, ale věříme, že si čtenáři rychle zvyknou. Samozřejmě v první fázi neočekáváme jen pozitivní reakce, lidé jsou v podstatě konzervativní a z principu jim vadí každá změna.

V sekci Ona se budou organicky objevovat texty převzaté z příslušných printových titulů a očekáváme samozřejmě i výraznou spolupráci nově příchozích týmů se stávajícími, a to napříč rubrikami i tématy. Posílí i obsah Auto a další magazíny.

Jak by se v návaznosti na zařazení obsahu od Bauer Media odrazila úprava homepage na stávajícím rozložení iDnes.cz?

Chceme zpřehlednit celý iDnes.cz, změn tedy nedozná jen titulní strana. Vznikne několik základních obsahových segmentů, do kterých se zařadí současné rubriky. Základní členění představuje Zpravodajství, Sport, Ona a Pro muže. Vlastní prostor mají i iDnes.tv a Expres.cz. Zpravodajství například kromě Zpráv nově sdružuje i rubriky jako Ekonomika, Kultura a Regiony. Do OnaDnes je začleněno například Bydlení, Hobby nebo Cestování a Pro muže sdružilo třeba Auto, Technet, Mobil a BonusWeb. Struktura se zjednoduší, aniž by čtenář přišel o to, na co je zvyklý. V rámci titulní strany má své místo i Expres.cz. Tam se také odrazí silnější nabídka společenských témat z převzatých časopisů.

Mafra v loňském roce rovněž opustila značku Playtvák. Video tvorbu, především vlastní dramatickou, soustředila pod iDnes Kino. Nedávno uvedla nový seriál Za oponou. Kolik takových seriálů pro letošní rok plánujete?

Letos jsou v plánu dva seriály, na konceptu druhého pracujeme. Momentálně vysíláme naši nejúspěšnější sérii Za oponou natáčenou s herci z Dejvického divadla. Už premiérový díl měl po prvním týdnu nejvyšší sledovanost ze seriálové produkce mediálního domu Mafra.

Jak moc významná je podle procentuálního zastoupení služba iDnes Kino v rámci obsahu, který se objevuje na iDnes.cz?

iDnes Kino je jiná platforma než zpravodajská videa. Je to ovšem významný doplněk pokud jde o zábavu. O procentech lze těžko hovořit, výpočet je velmi komplikovaný, je to jiná kategorie.

Je v plánu nabídku iDnes Kino rozšiřovat, nebo má být spíš doplňkovou službou k dalšímu obsahu iDnes.cz?

Chtěli bychom iDnes Kino rozšiřovat, je však nutné bedlivě sledovat nákladovou stránku projektu.

Loni jste také naznačovali možnost spustit na iDnes.cz zpravodajský kontinuální kanál. Je stále tato úvaha ve hře?

Tento záměr jsme zatím opustili. Jak se ukazuje na trhu, není to efektivní cesta. Pro nás jsou stále prioritou zpravodajská videa, máme zajímavé osobnosti, podporujeme diskusní Rozstřel…Stavíme na přímých přenosech. Tam jsme velmi silní. Ne nadarmo je naším heslem „Jsme tam, kde se něco děje“. V oblasti videa jsme byli na trhu průkopníky a dlouhá zkušenost nám pomáhá se v tomto segmentu držet na špici. Videu se v mediální skupině Mafra ekonomicky daří.

Chystá se něco nového u iDnes.tv?

Po skončení spolupráce s původním dodavatelem jsme se zaměřili na rozvoj „slow“ obsahu. Tzv. nekonečné streamy neboli pomalá televize, mají u čtenářů značný úspěch. V tuto chvíli jich máme spuštěných sedm, ale brzy přibudou další. A na své si přijdou především tzv. šotouši. Zajímá nás železnice a všechno kolem kolejí a vlaků…

Mafra se také netají tím, že pracuje na zavedení placeného obsahu. Je už možné naznačit, jak by se mohl projevit na iDnes.cz?

Ano, ve skupině Mafra jsme toho názoru, že ne vše, co je na našich webech, může být zadarmo. Náklady na tvorbu obsahu jsou vysoké, konkurence na to reaguje podobně a placený obsah už na zpravodajských webech není žádnou výjimkou.

-mav-